Ilustrační FOTO - Pixabay

NKÚ: Lesy ČR nereagovaly na kůrovcovou kalamitu včas

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) reagoval na kůrovcovou kalamitu pomalu, ministerstvo zemědělství ho nijak nenutilo, aby postupoval razantněji. Podnik také prodával dřevo méně výhodným způsobem. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Kůrovcová kalamita začala gradovat v roce 2016, Lesy ČR reagovaly podle kontrolorů na situaci jen dílčími opatřeními, jako bylo omezení úmyslné těžby nebo přesun pracovníků na zpracování kůrovce. Systémové řešení přijaly podle NKÚ až v roce 2019 ve strategii na léta 2019 až 2024.

»V souvislosti s kůrovcovou kalamitou, jak úřad konstatoval, jsme přijali novou strategii a změnili obchodní model Lesů České republiky. Kombinujeme vlastní i dodavatelské výrobní kapacity, a pružně tak reagujeme na aktuální situaci v konkrétní lokalitě,« reagoval generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Ministerstvo v reakci uvedlo, že závěr NKÚ nekonstatuje jakékoliv porušení předpisů nebo nehospodárné využití peněz. Mluvčí resortu Vojtěch Bílý uvedl, že ministerstvo vyvíjí »značnou aktivitu« v oblasti legislativní, a to například posílením finančních příspěvků určených vlastníkům lesů, přijetím dvou novel lesního zákona či novely vyhlášky o ochraně lesa, stejně jako pomoc vlastníkům lesů při zajištění podmínek pro účinnou asanaci napadeného dříví.

Reakce ministerstva zemědělství i generálního ředitele Lesů ČR je podle stínového ministra zemědělství za KSČM Pavla Kováčika přiměřená. »Kroky, o kterých hovoří ministerstvo i generální ředitel Lesů ČR, se v uplynulých měsících skutečně děly, takže lze říci, že ministerstvo svými kroky předstihlo nález NKÚ. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál, kůrovcová kalamita pokračuje, jenom je momentálně mediálně upozaděna koronavirem, ale dál tomu budeme věnovat pozornost,« řekl Kováčik našemu listu.

Nevýhodný model obchodování

Lesy ČR prodávaly dříví převážně dvěma obchodními modely. V prvním nesou veškeré náklady na těžbu a prodávají dřevo ve vlastní režii. V roce 2018 tímto způsobem prodaly zhruba sedm procent dříví s průměrnou cenou 1263 Kč/m3. Druhý model spočívá v přenesení nákladů na těžbu nebo jejich části na odběratele. Tímto způsobem Lesy ČR v roce 2018 prodaly zhruba 93 procent dříví. Průměrná cena dříví při prodeji »na stojato« v elektronické aukci byla 613 Kč/m3, při prodeji celých skácených stromů dosáhla 786 Kč/m3, uvedli kontroloři.

Do roku 2017 byl pro Lesy ČR výhodnější druhý obchodní model, při extrémní kůrovcové kalamitě už ale podle NKÚ tak výhodný nebyl, a to kvůli zvýšeným nákladům a zároveň nižším prodejním cenám dříví. »U tohoto způsobu prodeje Lesy ČR uzavírají s odběrateli dlouhodobé, převážně pětileté komplexní smlouvy na lesnické práce. Tento přístup ale není dostatečně flexibilní,« uvedli kontroloři. Lesy ČR tak podle nich v době kalamity nebyly schopny včas reagovat na situaci, kdy rostla nahodilá těžba, klesaly ceny dřeva a na trhu byl nedostatek pracovních sil a lesnické techniky.

Podle Vojáčka podnik v souvislosti s kalamitou zvýšil objem dříví obchodovaného ve vlastní režii a také výměru pozemků obhospodařovaných lesními závody LČR.

NKÚ také upozornil na to, že podniku se loni snížil objem volných prostředků natolik, že Lesy ČR přešly na provozní financování prostřednictvím úvěru. Kladný hospodářský výsledek se předpokládá až v roce 2024.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 12 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.