Ilustrační FOTO - Pixabay

Blesková povodeň zasáhla Šumpersko

Nedělní bouřky zvedly hladiny řek ve východní polovině země, nejvíce však postihly Uničov a okolí a Šumpersko v Olomouckém kraji. Při lokálních povodních zemřela osmačtyřicetiletá žena.

Další čtyřiasedmdesátiletá se pohřešuje, desítky dalších lidí hasiči ze zatopených domů zachránili. Ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové a elektrické vedení, silnice byly zatopeny a v Oskavě voda strhla most. Hasiči a energetici budou následky záplav a silného deště na některých místech odstraňovat po celý den. Kraj chystá na pomoc obcím sbírku, podle hejtmana Ladislava Oklešťka budou škody obrovské.

Jen v Šumvaldu, jedné z nejpostiženějších obcí, odhadl starosta Josef Šenk škody na obecním majetku na čtvrt miliardy korun. Se škodou na soukromém majetku to může podle něj být až 500 milionů korun.

V Olomouckém kraji vedle Šumvaldu a jeho místní části Břevenec bleskové povodně napáchaly výrazné škody i v Uničově a jeho místní části Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, voda tam mnohde dosahovala přes metr vysoko. Po jejím opadnutí dílo zkázy dovršilo bahno. Záplavy po přívalovém dešti se nevyhnuly ani výrobnímu areálu strojírensko-metalurgické společnosti Unex v Uničově-Brníčku na Olomoucku. Nejvíce postižena byla slévárna, méně strojírenské provozy. Výši škod firma zatím nevyčíslila.

Hladiny řek tam podle meteorologů ale už klesají, na řece Oskavě v Uničově nicméně dál platí třetí stupeň povodňové aktivity, Oslava v Dlouhé Loučce je na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň zůstává i na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku.

Následky přívalových dešťů pomáhá v Olomouckém kraji odstraňovat 160 hasičů, vyprošťují auta z koryt řek, čistí komunikace, propustky mostů a čerpají vodu ze stovek objektů. V Šumvaldu jim práce komplikují utržené cesty i mosty. V první fázi byla ale prioritou hasičů záchrana lidí uvízlých v autech nebo na půdách domů. Zachránili tak 30 lidí, dalších 30 evakuovali. Samospráva nyní zajišťuje pro obyvatele náhradní ubytování. V okolí Oskavy a podél stejnojmenného toku pokračuje pátrání po starší ženě z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh. Žena, která po povodních zemřela, podle informací ČTK pocházela z místní části Šumvaldu z Břevence.

Desítky domácností zůstaly po bouřkách bez elektřiny. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol uvedl, že velké výpadky ale hlášeny nebyly a energetici poruchy odstraňují.

Bouřky zaměstnaly hasiče také v Moravskoslezském, Jihomoravském a Pardubickém kraji a na Vysočině. Na severní Moravě a ve Slezsku měli nejvíce práce na Bruntálsku a Rýmařovsku. Mezi rýmařovskou místní částí Ondřejov a Dlouhou Loučkou, která patří do Olomouckého kraje, musela být kvůli sesuvům půdy a pádům stromů po vydatném dešti uzavřena silnice.

Podle vodohospodářů v povodí Moravy průtok v některých tocích vzrostl po prudkých srážkách a bouřkách až stonásobně. Většina toků byla v poledne už ale po kulminaci.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.