Jair Bolsonaro. FOTO - Wikimedia commons

Začínají demonstrace proti brazilské ultrapravici

Tisíce lidí demonstrovaly v neděli proti brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi v metropoli země Brasílii, Riu de Janeiro či Sao Paulu.

Ve všech těchto městech ale vyšli do ulic i jeho příznivci, kteří dosud na ulicích vládli a každodenně na nich Bolsonara podporovali. Podle agentury EFE byly manifestace pokojné. Nicméně po skončení jedné z nich zasáhla policie slzným plynem v Sao Paulu, kde se skupina prezidentových kritiků střetla s jeho příznivci. Demonstrace v hlavním městě Brasília, jíž se účastnilo na 3000 lidí, se konala v neděli v rámci hnutí proti rasismu, kdy lidé po celém světě už dva týdny protestují od zabití černocha George Floyda v americkém Minneapolisu bělošským policistou.

»Chceme takto protestovat i proti extrémní pravici,« řekl EFE jeden z účastníků demonstrace. Bývalý armádní důstojník Bolsonaro je totiž považován za krajně pravicového politika. V posledních týdnech se navíc rozšířily řady jeho odpůrců kvůli Bolsonarově lehkovážnému postoji vůči pandemii i kvůli podezření ze zasahování do práce federální policie, která vyšetřuje jeho dva syny.

Kouzla s čísly

Brazilská vláda v noci vnesla další chaos do koronavirových statistik největší země Latinské Ameriky, když s dvouhodinovým odstupem zveřejnila dvě různé bilance. Druhá čísla jsou v počtu denních úmrtí zhruba o polovinu nižší než první údaje, počty nakažených jsou naopak vyšší. Informovala o tom agentura AFP s tím, že jí ministerstvo neřeklo, která data jsou správná.

Podle první bilance z půl deváté večer denní nárůst úmrtí byl 1382, čímž by celkový počet úmrtí v zemi od vypuknutí pandemie dosáhl 37 312. Nakažených podle těchto údajů přibylo za den 12 581. Druhá bilance, která byla zveřejněna asi dvě hodiny po té první, uvádí 525 úmrtí za poslední den a 18 912 nových případů. Brazilská prokuratura v sobotu kvůli zmatku kolem statistik požádala ministra zdravotnictví, aby jí do 72 hodin vysvětlil důvod změny metodiky. Cílem prokuratury je zjistit, zda nebyl porušen zákon o právu na přístup k informacím, když vláda začala zveřejňovat »upravené« údaje.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.