Ilustrační FOTO - Pixabay

Bakala prohrál u Ústavního soudu

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly. Souvisela s žalobou, kterou u Krajského soudu v Ostravě podala v roce 2016 těžební společnost OKD na firmu New World Resources NV (NWR) a Bakalu samotného. ÚS odmítl námitku, že české soudy nemají pravomoc o nárocích rozhodovat, protože má Bakala bydliště ve Švýcarsku.

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že česká justice je mezinárodně příslušná spor řešit. Bakala neuspěl ani u Vrchního soudu v Olomouci, ani u Nejvyššího soudu. Marně žádal Nejvyšší soud také o to, aby se obrátil s takzvanými předběžnými otázkami na Soudní dvůr EU. Nyní i ÚS stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou. Nezjistil žádný zásah do základních práv a svobod podnikatele.

Bakala v minulosti se svými společníky prostřednictvím NWR ovládal OKD. Žaloba o 24,5 miliardy poukazuje na rozdělování zisku a ostatních kapitálových fondů OKD za účetní období 2006 až 2011. U Krajského soudu v Ostravě zůstává žaloba podle databáze InfoSoud nevyřízená.

Společnost OKD se dostala do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i předluženosti. Insolvenční návrh na sebe v roce 2016 podala sama firma. Doly a provozní majetek firmy byly vloženy do nově založené společnosti, v níž 100 procent akcií získal státní podnik Prisko. Tato společnost se později přejmenovala na OKD. V původní OKD, která se jmenuje Správa pohledávek OKD, zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 11 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ivozelina
2020-06-10 05:26
A co na to říká magor Kačer Donald ?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.