Bernard dovršil zradu

Lídrem kandidátky hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v krajských volbách v Plzeňském kraji bude Josef Bernard, který v květnu opustil ČSSD. V pondělí byl odvolán z funkce plzeňského hejtmana poté, co návrh na své odvolání sám předložil.

O Bernardově možné spolupráci se STAN se mluvilo od loňska. Dosavadní lídr STAN a hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek opakovaně řekl, že je ochoten Bernardovi postoupit svou pozici volební jedničky. Bernard prý dostal nabídky i od jiných politických stran.

Josef Bernard. FOTO - wikipedia commons

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že o dohodě mezi Bernardem a STAN o kandidatuře byl informován už před rokem. »Tato informace se potvrdila a ukazuje se, že téměř roční ‚odcházení' Josefa Bernarda z ČSSD a jeho dobře ‚míněné rady' ČSSD byla předem připravená šaráda, která měla tuto dlouhodobě chystanou změnu dresu ospravedlnit,« prohlásil.

Komunisté v Plzeňském kraji dlouhodobě upozorňovali, že Bernard nezastává levicové hodnoty a nesmyslně rozbil fungující spolupráci mezi ČSSD a KSČM v kraji. Bernardova zrada sociální demokracie je proto nepřekvapila, politické přeběhlictví nicméně odsoudili. Podle KSČM Bernard použil sociální demokracii jen jako výtah k moci a nyní, kdy je ČSSD oslabena, si hledá jiný.

V Plzeňském kraji se po minulých volbách dohodla na koalici s těsnou většinou 23 křesel druhá ČSSD s devíti mandáty, třetí ODS s osmi křesly, Starostové a Patrioti se čtyřmi a Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) se dvěma mandáty. V opozici je vítěz voleb ANO s 11 hlasy a dále KSČM se šesti, TOP 09 se třemi a SPD-SPO se dvěma mandáty.

Bernard byl čtvrtým sociálně demokratickým hejtmanem Plzeňského kraje. Funkci drží ČSSD nepřetržitě od roku 2008, kdy se do čela kraje postavila exministryně zdravotnictví a později poslankyně a senátorka Milada Emmerová. Po dvou letech ji vystřídal Milan Chovanec, jeho pak Václav Šlajs.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 18 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-10 13:38
A co se týká Bernarda. Tak za prvé ukazuje co za "kvalitu"
reprezentuje STAN, a za druhé každý pád někde začíná a někde taky
končí. Zatím ale asi nedopad.
hajek.jiri51
2020-06-10 13:33
Stieglitz si upšouk.
levicovyvolic
2020-06-10 11:05
Co je to proti Jandákovi. Ten už kandiduje za pátou stranu. Pokud STAN
vybouchne, tipoval bych ANO....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.