Ilustrační FOTO - Pixabay

»Koronavirová« vyhláška navyšuje náklady na péči

Návrh kompenzační vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, počítá pro letošní rok se 354 miliardami korun na zdravotní péči proti původním 340 miliardám v úhradové vyhlášce. Pět miliard půjde na kompenzace za COVID-19, většinou na odměny zdravotníků v nemocnicích.

Návrh podle ministerstva zohledňuje jak vyšší náklady spojené s epidemií způsobenou novým typem koronaviru, tak sníženou produkci v nemocnicích nebo ordinacích, které musely omezit péči. Pokud by kompenzace pojišťovnami vyplaceny nebyly, došlo by podle ministerstva ve středně a dlouhodobém horizontu k omezení dostupnosti zdravotní péče pro pacienty.

Původní úhradová vyhláška počítala s náklady na zdravotní péči ve výši 340 miliard, pojišťovny přidaly dalších šest miliard. Nárůst nákladů se letos odhaduje až o osm miliard korun, na zdravotní péči by tak mělo jít zhruba 354 miliard korun. Pět miliard jsou přímé náklady na testování, ochranné pomůcky, odběrové sanitky a odměny personálu. Další tři jsou výdaje na úhradu potenciální nadprodukce. Náklady celého systému zdravotnictví včetně provozních nákladů zdravotních pojišťoven budou v roce 2020 asi 366,4 miliardy korun.

»Reálný celkový dopad na veřejné zdravotní pojištění není možné vyčíslit exaktně, lze jej pouze předpokládat,« uvedlo ministerstvo.

Nesmí dojít ke snížení kvality a dostupnosti péče

Stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková vysvětlila, že úhradová vyhláška upravuje platby, které za zdravotní péči hradí pojišťovny v případě, že se poskytovatelé s pojišťovnou přímo nedohodnou. »Koronavirová« kompenzační vyhláška by měla platit od 1. července letošního roku. »Předpokládám, že ministerstvo nerozhodovalo ‚od zeleného stolu‘ a snažilo akceptovat požadavky jednotlivých segmentů. Přesto je jasné, že jsou někteří poskytovatelé s navrhovaným zněním nespokojeni řekla Marková našemu listu. Výrazně proti se vyjádřila například Rada Sdružení ambulantních specialistů. Ti jsou totiž přesvědčeni, že většina ambulantních specialistů bude muset zdravotním pojišťovnám v rámci vyúčtování roku 2020 vracet velké finanční částky. Údajně ani navýšením intenzity práce by se produkcí nedostali na úroveň předběžných plateb. Nespokojenost avizovali i lékárníci. »Úkolem KSČM bude, aby pohlídala skutečný stav zdravotní péče pro pacienty. Je důležité, aby nedošlo ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče v důsledku nedostatku finančních prostředků,« míní Marková.

Stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková.

Bez změn by nemocnice přišly o 22 milidard

Vyhláška stanoví úhrady za péči přímo spojenou s nemocí COVID-19 pro nemocnice, kde byli pacienti hospitalizovaní. Součástí navýšení je i částka na odměny zdravotníkům. Zvláštní úhrada je také za odběr biologického materiálu související s testováním. Při epidemii klesla akutní lůžková péče na 30 až 50 procent minulého roku. Beze změn úhrad by nemocnice přišly podle odhadů asi o 22 miliard korun.

Od 1. července se navyšují také úhrady lázním, jejichž činnost ministerstvo svým nařízením takřka zastavilo. Vyhláška také navyšuje úhradu za návštěvy v ambulancích lékařů a pro domácí péči, která má kompenzovat náklady na zdravotní pomůcky, které si budou ve druhé polovině roku zajišťovat samy. Více peněz dostanou na zdravotní péči také poskytovatelé sociálních služeb.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.