Ilustrační FOTO - Pixabay

Palestina má odpověď na hrozící anexi

Palestinský premiér Muhammad Ištaja oznámil, že palestinské vedení na Západním břehu Jordánu podalo tzv. blízkovýchodnímu kvartetu, složenému ze zástupců USA, Ruska, Evropské unie a OSN, protinávrh ke smrtícímu plánu kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Podle izraelského listu The Jerusalem Post Ištaja uvedl, že Palestinci vyhlásí svrchovaný stát na základě linie příměří před šestidenní válkou v roce 1967, pokud Izrael přistoupí k anexi částí palestinského Západního břehu Jordánu 1. července, a požádají o uznání mezinárodní společenství.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad a Jordánského údolí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z hlediska mezinárodního práva, resp. z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce.

Trumpův skandální plán počítá s tím, že by si Izrael ponechal většinu osad na Západním břehu Jordánu, tedy na území, se kterým Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinci to logicky odmítli a jednání s Washingtonem bojkotují.

Demilitarizovaný stát

»Podali jsme před několika dny kvartetu protinávrh,« uvedl Ištaja a doplnil, že text o délce 4,5 strany navrhuje vytvoření »svrchovaného, nezávislého a demilitarizovaného Palestinského státu« a »změny v demarkačních hranicích, kde jsou zapotřebí«. Ištaja uvedl, že v případě izraelské anexe by očekával, že mezinárodní společenství uvalí na židovský stát sankce.

Ištaja uvedl, že izraelská anexe má několik dimenzí a palestinská snaha jí zabránit má dvě fáze. První dimenze anexe se podle palestinského premiéra uskutečnila 20. dubna, kdy jeho kontroverzní pravicový izraelský protějšek Benjamin Netanjahu a jeho koaliční spojenec Benny Ganc podepsali dohodu, v níž stojí, že Izrael má právo anektovat části Západního břehu Jordánu. Ištaja dodal, že Izrael v přípravě anexe už podnikl menší kroky na místě. Druhá etapa se očekává 1. července, kdy izraelská vláda a možná i parlament zahájí legislativní proces anexe.

Trump to celé zhoršil

»V Izraeli bývala debata rozdělena mezi mírový a okupační tábor,« uvedl Ištaja a dodal, že následně se debata rozdělila na ty, kteří chtějí zachovat současný stav, a ty, kteří chtějí okupaci. »Nyní debata už není mezi těmi, kteří chtějí anektovat, a těmi, kteří to nechtějí, debata je o tom, co anektovat,« zdůraznil varující nový stav premiér.

Ištaja podle ČTK uvedl, že anexe je existenční hrozbou pro palestinský lid, a doplnil, že takový krok by byl závažným porušením dohod s palestinskou autonomií. Poznamenal, že Ramalláh sice už ukončil bezpečnostní koordinaci s Izraelem, nyní by ale palestinská autonomie mohla stáhnout uznání Izraele.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2020-06-11 08:55
Ale jdĕte, Hájku. Nesmysly zde píše Janouch. Viz jeho komentář nebo
antisemitský výlev s kuřaty v kafilerii v článku o údajném
apartheidu v Izraeli. Vás nemá cenu hodnotit.
hajek.jiri51
2020-06-10 23:27
Motle. Tim Vaším teroristickým seznamem si můžete akorát... Tam dají
každého koho jen chtějí, tedy mimo sebe. A žvaníte nesmysly
permanentně. Nic jiné ani neumíte.
o.motl
2020-06-10 15:14
V čem lžu, Janouchu? Hamás je na seznamu teroristických organizací EU
a ovládá pásmo Gazy. To, že je to díky vítězství ve volbách, není
podstatné. Běžte se ze svého antisemitismu léčit.
halonoviny
2020-06-10 14:46
Pane Hájku, Motl si nic neplete, on lže úmyslně. Stejně jako Prokopic,
ale i celá ODS v čele s Černochovou, kteří všichni v tomto případě
jsou na jedné lodi s Hradem - jaké paradoxy... Hamás samozřejmě
neovládl pásmo Gazy, ale vyhrál v něm legitimně demokratické
parlamentní volby - když se to ale nehodí, tak se o tom mlčí :( R.
Janouch
hajek.jiri51
2020-06-10 13:24
Pane Motl. Jediný kdo tady arogantně žvaní jste Vy. Palestinci
argumentují v duchu usnesení OSN a Mezinárodního práva, Ženevské
konvence obzvlášť. o . Vy argumentujete jako nácek. A plete si
příčiny s následky.
o.motl
2020-06-10 12:42
Palestinský premiér dobře ví, že návrh na vytvoření
demilitarizovaného Palestinského státu je díky teroristům z Hamásu,
kteří ovládahí pásmo Gazy, jen planý žvást. Ostatnĕ, ani za
mírové úmysly Fatahu bych ruku do ohně nedal.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.