Turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan. foto - wikimedia commons

Pozatýká Erdogan postupně celé Turecko?

V Turecku pokračuje další vlna zatýkání v souvislosti s vykonstruovaným pokusem o převrat, který se v zemi měl odehrát už před čtyřmi lety a který podle prezidenta-diktátora Erdogana zorganizovali příznivci nyní zakázaného hnutí duchovního Fethullaha Gülena.

Prokuratura nyní vydala zatykače na 414 lidí, především z prostředí armády, uvedla ČTK. Podle agentury Anadolu je část z nich zapletena do podvodů u náborů do armádního letectva.

Podezření z podvodů se týká 191 lidí, z nichž 181 jsou dosud aktivní příslušníci armády. Zatykače na ně vydala prokuratura v Izmiru, policie už 160 podezřelých dopadla. Podle Anadolu v letech 2004-16 provozovali systém, který při náborech a testech uchazečů o přijetí do letectva favorizoval příznivce Gülenova hnutí. Turecké vedení tvrdí, že síť kolem Gülenova hnutí Hizmet (Služba), které Ankara od roku 2014 považuje za teroristickou organizaci, postupně infiltrovala armádu, justici a státní správu s cílem zorganizovat převrat.

Dalších 158 zatykačů vydala prokuratura v Istanbulu, kromě příslušníků armády mají policisté předvést k výslechům i lékaře a učitele.

Už minulý týden vydala turecká justice stovky zatykačů na lidi podezřelé ze styků s Gülenovým hnutím. Západ postup Turecka kritizuje, protože jde o nepřiměřené pronásledování.

Rozsáhlé pronásledování Gülenových příznivců začalo už po korupčním skandálu z roku 2013, v němž figurovali ministři tehdejší vlády i syn Recepa Tayyipa Erdogana, jenž byl tehdy premiérem. Vláda označila kauzu za pokus o její svržení a úřady pozatýkaly desítky policistů, prokurátorů i soudců, kteří se podíleli na vyšetřování korupčního skandálu.

Celkem už od července 2016 Erdoganovy úřady poslaly za mříže na 80 000 lidí a kolem 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, prokurátorů či učitelů, vyhodily z práce.

Sám duchovní Gülen, bývalý Erdoganův spojenec, který od roku 1999 žije v exilu v USA, odmítá, že by byl do přípravy údajného převratu jakkoli zapojen.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-10 13:45
I když je to pro mnohé snad možná cesta, je dobré si uvědomit jak
všichni podobní v historii, té reálné nakonec skončili. Z Erdogana
Ataturk nebude, i kdyby se po....
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.