Ilustrační FOTO - Pixabay

Skutečný rezervoár virů? Amazonie

Lidské zásahy do zón s původní faunou a flórou mohou vyvolat ekologickou nerovnováhu a vést k šíření nemocí ze srdce džungle. Vzhledem k odlesňování Amazonie by příští velká pandemie mohla vzejít z Brazílie, varuje brazilský vědec David Lapola.

»Amazonie je velkým rezervoárem virů. Hrajeme si s ohněm,« tvrdí 38letý vědec, jehož cituje agentura AFP. Brazílie přitom už teď je 2.-3. nejpostiženějším státem i současné koronavirové pandemie…

Největší tropická džungle na světě má navzdory kapitalistickému barbarství ještě rozsáhlé zachovalé oblasti, ale stále více je odlesňována a ničena a ničena. »Když vyvoláme takovou ekologickou nerovnováhu, může dojít k přenosu viru ze zvířat na člověka,« vysvětluje.

Epidemie kvůli ekologické nerovnováze

Lapola, který je expertem na ekologii, připomíná, že ve světě řádily nebo ještě řádí viry HIV, eboly a dengue. »Všechny se rozšířily v důsledku ekologické nerovnováhy,« zdůrazňuje.

Podle studií docházelo nejčastěji k přenosu v jižní Asii a v Africe, kde žijí některé druhy netopýrů. Avšak diverzita amazonské fauny a flóry může z tohoto regionu učinit největší zdroj koronaviru na světě, říká vědec. Má však na mysli koronavirus obecně, nikoli nový koronavirus vzešlý z Číny.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Není to ovšem chyba netopýrů, není třeba je vybíjet,« upřesňuje Lapola. Zároveň varuje, že situace s pandemií COVID-19 v Brazílii ztěžuje dohled nad tropickou džunglí, která je ohrožena.

»Musíme reagovat na tuto sanitární krizi a všechno naše úsilí musí směřovat k tomuto cíli. Znepokojivé je to, že odlesňování nabylo velkého rozsahu,« říká.

Zmizelo dalších 1202 km2 džungle

Za první čtyři měsíce letošního roku podle satelitních údajů Národního ústavu pro výzkum vesmíru zmizelo v Brazílii 1202 kilometrů čtverečních džungle. To znamená nárůst o 55 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Brazilský ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro, přezdívaný brazilský Trump, hlásá otevření chráněných území pro těžbu a zemědělství. Nic na tom nemění ani fakt, že nedávno na oko vyslal vojáky, aby bojovali proti odlesňování.

»Nejzávažnějším faktorem je využívání armády pro všechny problémy v Brazílii. Ukazuje to na institucionální krizi,« tvrdí k tomu navíc Lapola.

»Postup odlesňování závisí na těch, kdo jsou u moci. Dobrou zprávou je to, že se vlády střídají. Doufám, že za příští vlády budeme věnovat více pozornosti tomuto obrovskému biologickému bohatství, které je nepochybně největší na světě,« říká o »své« Amazonii, která se z více než 60 % rozkládá na brazilském území.

Nehrát si s ohněm

Vědec podle ČTK dál soudí, že je nezbytné přehodnotit vztah společnosti k džungli. Šíření nových nemocí z hloubi džungle je podle Lapoly příliš složité, než aby bylo možno je předvídat. Je podle něho třeba lépe aplikovat princip předběžných opatření a nehrát si s ohněm a nevyvolat ekologickou katastrofu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.