Ilustrační foto - wikimedia commons

Maas varoval Izrael před anexí

Německý ministr zahraničí Heiko Maas varoval Izrael, že jeho plánovaná anexe částí Západního břehu Jordánu by byla porušením mezinárodního práva.

Odmítl však komentovat, jak by na takový krok Berlín a jeho evropští partneři reagovali. Maasova návštěva Izraele, která je jeho první mimo Evropu od začátku pandemie způsobené koronavirem, se koná jen několik týdnů před plánovanou izraelskou anexí židovských osad na Západním břehu Jordánu podle kontroverzního plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

Mass na tiskové konferenci v Jeruzalémě uvedl, že Německo a Evropská unie usilují o dialog s Izraelem. Zdůraznil však, že anexe by nebyla v souladu s mezinárodním právem. »Nepřipravil jsem žádné cenovky. V EU máme shodu v tom, že chceme dialog mezi všemi stranami tohoto procesu. Jsem v Izraeli, abych byl informován o plánech nové (izraelské) vlády,« uvedl šéf německé diplomacie.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas. FOTO - wikipedia commons

Izraelské plány k anexi se setkaly s tvrdou kritikou některých z nejbližších spojenců Izraele, včetně Německa, které míní, že jednostranné překreslení mapy by vedlo ke zničení jakýchkoliv nadějí na vytvoření palestinského státu a dohody o dvoustátním řešení- tedy nezávislé Palestiny po boku Izraele. Maas zdůraznil, že Německo nadále podporuje řešení v podobě dvou států a obnovení rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Jeho izraelský protějšek Gabi Aškenazi ho na tiskové konferenci ujistil, že izraelský plán prý bude uplatněn »zodpovědně«. Německo, které je už nyní klíčovým evropským zprostředkovatelem, převezme příští měsíc rotující předsednictví Rady EU a předsedat bude také Radě bezpečnosti OSN.

Americký plán počítá s tím, že by si Izrael ponechal asi třetinu Západního břehu Jordánu, který obsadil v roce 1967, zatímco Palestincům uděluje rozšířenou autonomii ve zbytku tohoto území. Palestinci, kteří počítají s celým Západním břehem Jordánu pro svůj budoucí stát spolu s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem, americký plán odmítli, jelikož podle nich straní Izraeli.

Nově palestinská samospráva přerušila bezpečnostní koordinaci s Izraelem, což přispívá k obavám z obnovení násilí v případě, že by Izrael vyhlásil svrchovanost nad židovskými osadami na Západním břehu Jordánu. Americký plán ale čelí kritice také v Izraeli; zatímco někteří se obávají, že by mohl vést k vytvoření jednoho státního útvaru se dvěma národy, řada osadníků vyjádřila naprostý nesouhlas s vytvořením palestinského státu.

Premiér Netanjahu nicméně chce Trumpův plán urychleně uplatnit, jelikož si podle agentury AP uvědomuje, že by po listopadových prezidentských volbách mohl Trumpa nahradit očekávaný kandidát demokratů Joe Biden, který s anexí nesouhlasí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.