Ilustrační FOTO - Pixabay

Hlas levice: Neexistují rasy, existují lidé

V Německu, které mj. oznámilo, že přijme 243 nezletilých nemocných imigrantů z táborů na řeckých ostrovech, sílí hlasy, aby se z ústavy odstranil pojem rasy.

Podle politiků opozičních Zelených, kteří s iniciativou přišli, ale i řady členů dalších levicových stran, je v dnešní době přežitkem, který nemá v základním zákoně co dělat. Debata o tématu je reakcí na masové demonstrace ve Spojených státech vyvolané květnovou vraždou černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu v Minneapolisu.

Diskutovaný výraz je obsažen ve třetím článku německé ústavy, který mj. stanoví, že nikdo nesmí být znevýhodněn kvůli svému pohlaví, původu, rase, jazyku nebo náboženskému a politickému přesvědčení.

Odnaučit se rasismu

»Je načase, abychom se odnaučili rasismu. Všichni,« je přesvědčen předseda Zelených Robert Habeck. »Neexistují žádné rasy. Existují lidé,« zdůraznil spolu se svou stranickou kolegyní Aminatou Touré v pondělním článku listu Tageszeitung. Výzva v Německu vyvolala řadu souhlasných reakcí.

»Zastaralý pojem rasy nemá v ústavě co dělat, musí ze třetího článku zmizet. Žádné rasy neexistují, přála bych si, aby to bylo jasné i v naší německé ústavě,« nechala se slyšet například místopředsedkyně vládní sociální demokracie (SPD) Serpil Midyatli.

Souhlas vyjádřili i zástupci opoziční Die Linke. Místopředseda taktéž opozičních svobodných demokratů (FDP) Marco Buschmann rovnou navrhl pojem rasa nahradit souslovím »etnický původ« tak, aby ústava nadále diskriminaci z těchto důvodů zakazovala.

Debatě se nebrání ani ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), který ve středu na tiskové konferenci řekl, že je připraven vést příslušné rozhovory. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je důležitější omezit projevy rasismu v praxi.

Opatrnější je ministerstvo spravedlnosti, jehož mluvčí poznamenala, že příslušný článek v ústavě byl reakcí na zločiny nacistů. Autorům ústavy podle něj šlo o to zaujmout jasný postoj vůči rasovému šílenství.

21 let za útok na mešitu

Že jde o problém více než aktuální všude na světě, dokládá i aktuální verdikt z Norska. Na 21 let do vězení soud v Oslu poslal Philipa Manshause (22), který vloni v létě zavraždil svou nevlastní sestru čínského původu a poté zaútočil na mešitu ve městě Baerum nedaleko Osla. Informují o tom norská média. Útok si nevyžádal žádné oběti na životech. Pachatel se ke svým činům přiznal a uvedl, že se cítí nevinný, protože »bránil evropský národ«… Manshaus podle svých slov i sestru zavraždil z rasistických důvodů… Podle norských médií se inspiroval teroristickým útokem ultrapravicového radikála na Novém Zélandu Brentona Tarranta, který v březnu 2019 zaútočil na dvě mešity ve městě Christchurch. Ten zavraždil 51 lidí. Manshausův čin připomíná i skutek norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 mladých lidí a dětí.

Skaut-rasista

A úřady v jihoanglickém městě Pool oznámily, že odstraní sochu zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella kvůli jeho rasistickým názorům. Informovala o tom ČTK. Je to další z řady pomníků, které mají zmizet z veřejného prostoru v důsledku protirasistických protestů vyvolaných vraždou Floyda.

Městská rada Poolu uvedla, že Baden-Powellova socha bude odstraněna z nábřeží naproti ostrovu Brownsea, kde skautské hnutí v roce 1907 vzniklo.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Vladimir.novak1
2020-06-12 09:47
Hm, co tomu budou říkat antropologové? Tuhle vědu tedy budeme muset
vyhnat ze světa.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.