Ilustrační foto - wikimedia commons

Trump dál vyhrožuje masmédiím

Volební štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzval televizi CNN, aby se omluvila za pondělní zveřejnění předvolebního průzkumu, který připisuje výrazně větší podporu kandidátovi Demokratické strany Joe Bidenovi.

Trumpovi lidí v dopise zaslaném šéfovi stanice Jeffu Zuckerovi rovněž žádali stažení publikovaných výsledků. Biden před Trumpem přitom jasně vedl hned v několika průzkumech zveřejněných v posledních dnech předními americkými médii. V případě údajů CNN ale byl jeho náskok nejvyšší. Při sondáži vypracované pět měsíců před volbami agenturou SSRS podpořilo 77letého demokrata 55 % dotázaných, zatímco o čtyři roky mladšího republikána 41 %.

Trumpova kampaň reagovala v úterý »dopisem o zastavení činnosti«, ve kterém průzkum označila za divadlo a za zfalšovaný a vyzvala ke zveřejnění »upřesnění s cílem napravit zavádějící závěry«. Zpravodajskou televizi zároveň vyloženě směšně obvinila, že se snaží »potlačit nadšení«, s jakým je prý kontroverzní šéf Bílého domu vnímán. Trump si přitom v posledních měsících systematicky výrazně pohoršuje v průzkumech popularity, přičemž v těch nejnovějších převažovala negativní hodnocení jeho působení o přibližně 15 %.

Joe Biden. FOTO - wikipedia commons

CNN stažení svého průzkumu či jakoukoli omluvu důrazně odmítla. »Váš dopis je po faktické i právnické stránce nepodložený. Je to jen další nekalý pokus kampaně vyhrožovat soudním sporem s cílem umlčet projevy, které chce před voliči zatajit,« napsal právník televize David Vigilante.

Deník The New York Times (NYT) označuje novou výhrůžku prezidentova volebního štábu za poslední ukázku »taktiky zastrašování médií« v podání týmu kolem Trumpa. Připomíná, že kampaň už žalovala několik médií včetně samotných NYT za obsah, který považovala za nelichotivý.

Zlovolně proti ICC

Trump, který je v posledních dnech kritizován za svou neviditelnost kolem pohřbu zavražděného George Floyda, čímž jasně ztrácí další body, podepsal včera také dekret, který umožňuje uvalení ekonomických sankcí a cestovních omezení na členy Mezinárodního trestního soudu (ICC) zapojené do vyšetřování válečných zločinů USA spáchaných v Afghánistánu. Postihy hrozí soudním pracovníkům, kteří by bez souhlasu Washingtonu vyšetřovali příslušníky armády či zpravodajských služeb Spojených států, napsala ČTK. Jde o další z Trumpových projevů naprosté nekritičnosti vůči jednoznačně negativní roli USA ve světě.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.