Ilustrační FOTO - Pixabay

Věznice u Ratha nechybovala

Teplická věznice nechybovala, když umístila odsouzeného bývalého politika Davida Ratha do oddělení s vysokým stupněm zabezpečení. Ústavní soud (US) odmítl Rathovu stížnost. Rath už v Teplicích není, počátkem roku se přesunul do Ruzyně.

Rath si loni v první větvi korupční kauzy vyslechl pravomocný trest sedm let vězení. Justice jej uznala vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Do výkonu trestu nastoupil loni v říjnu v Teplicích. Do oddělení s vysokým stupněm zabezpečení jej vedení věznice umístilo zejména s ohledem na výši uloženého trestu.

Rath rozhodnutí kritizoval například proto, že mu znemožnilo věnovat se zdravotní péči o odsouzené. Okresní soud v Teplicích ale konstatoval, že rozhodnutí ředitele věznice bylo zákonné a dostatečně odůvodněné. Ani ústavní soudci nezjistili žádné porušení Rathových práv.

»Zásah ÚS by byl nutný pouze v případech, pokud by výklad obecných soudů vybočoval ze zásad spravedlivého procesu či jinak ústavně excesivní. Tato situace však v nyní projednávaném případě zjevně nenastala,« stojí v usnesení.

Teplická věznice ovšem podle nedávného vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství porušila předpisy, když odsouzenému Rathovi dovolila civilní oblečení a vlastní matraci.

Na konci letošního ledna uznal středočeský krajský soud bývalého hejtmana vinným i v druhé větvi kauzy. Za přijímání úplatků a zmanipulované veřejné zakázky Středočeského kraje a krajských nemocnic mu o rok prodloužil pravomocný trest. Rozsudek v této části není pravomocný.

Z teplické do ruzyňské věznice se Rath přesunul koncem ledna. O stěhování sám projevil zájem, podle médií kvůli tomu, že v Ruzyni hledali inzerátem lékaře.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.