Vůdce Kim Čong-un. FOTO - Wikimedia commons

Proč se nepřátelit s Trumpem

KLDR nevidí mnoho důvodů, proč by měl její vůdce Kim Čong-un udržovat osobní vztah s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, pokud bude Washington pokračovat ve své »nepřátelské politice«. Pchjongjang se tak vyjádřil v den druhého výročí historického summitu USA-KLDR, který se uskutečnil v červnu 2018 v Singapuru.

Ministr zahraničí KLDR Ri Son-kwon řekl, že KLDR již nedá Trumpovi možnost dalších schůzek na vysoké úrovni, ani neučiní žádné ústupky, jimiž by se pak šéf Bílého domu mohl chlubit jako svými politickými úspěchy, když za to výměnou nedostane něco podstatného. »Americká politika dokazuje, že Washington zůstává dlouhodobou hrozbou pro KLDR a její lid, a KLDR bude zvyšovat svou vojenskou sílu, aby této hrozbě mohla čelit,« uvedl Ri.

V roce 2017 se Trump a Kim častovali urážkami a výhrůžkami. Vztahy se zlepšily v době singapurského summitu, jenž byl první schůzkou prezidenta USA a vůdce KLDR v historii. Státníci slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Druhý summit v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil předčasně kvůli odlišným názorům stran a kvůli jednostranným ultimativním podmínkám USA vůči KLDR. USA žádají, aby se Pchjongjang nejprve vzdal vývoje jaderných zbraní, teprve pak jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR. KLDR ale žádá postupné rušení hospodářských sankcí. Ri řekl, že Trumpova vláda se podle všeho snaží jen sbírat politické body a přitom Severní Koreu dál izoluje a dusí, hrozí jí odstrašujícími jadernými útoky a usiluje o změnu režimu. »Nic není pokrytečtější než prázdné sliby,« uvedl.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 19 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2020-06-14 18:43
OK KLDR.
hajek.jiri51
2020-06-13 17:17
Odkdy je politika založená na "osobních vztazích"? Zejména
ta kapitalistická! Na to může spoléhat jen naivka. Nebo lišák?
fronda
2020-06-13 16:13
A tak to bylo i s ostatními socialistickými zeměmi. Imperialisté nás
vojensky ohrožovali, ekonomicky dusili a snažili se změnit náš
režim.. až se jim to podařilo. Naší chybou, kdy jsme včas neodhalili
a neodstranili skupinu zrádců kolem Gorbačova. Ekonomické problémy a
určité restrikce jsou i v KLDR nutným důsledkem imperialistické
agrese, ne důsledkem údajných systémových chyb. Naopak, socialismus
prokázal a stále prokazuje velkou sílu a odolnost.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.