Ilustrační FOTO - Pixabay

Omezení skončí až v pondělí

Polsko otevírá hranice s ČR. Češi ale nemohou k severním sousedům ihned cestovat bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény, upozornilo české ministerstvo zahraničí.

Polsko ukončuje kontroly na hranicích s ČR, Slovenskem a Německem. Do země tak bude možné vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž by se na příchozí vztahovala povinná karanténa.

Ministerstvo zahraničí ale upozornilo, že Česká republika uvolní vlastní restrikce pro cestování teprve od pondělí 15. června. Nyní je sice možné vycestovat za hranice, při návratu se ale lidé musí prokázat negativním testem na COVID-19. To platí i pro případné víkendové cesty do Polska.

ČR povinnost prokázat se negativním testem zrušila zatím pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. U většiny zemí Evropské unie tato povinnost odpadne v pondělí, kdy ČR začne uplatňovat takzvaný semafor pro hodnocení rizika nákazy v jednotlivých státech. Test nebo karanténa budou pro Čechy povinné pouze při návratu ze zemí s vysokým rizikem, kam nyní ministerstvo zdravotnictví řadí Británii a Švédsko. Cizinci se budou muset negativním testem prokázat i při cestě ze středně rizikové země, zároveň bude pro cesty z těchto států nutné prokázat důvod cesty do ČR, kterým nemůže být turistika.

Vnější hranice EU zůstávají zatím uzavřené. Členské země zatím očekávají, že by se mohly začít postupně otevírat od července pro vybrané státy.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.