Ilustrační FOTO - Pixabay

Kvůli bouřce a dešti vyjížděli hasiči v sobotu k 600 případů

Hasiči vyjeli během sobotního odpoledne a večera, kdy Česko zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými dešti s kroupami, k 600 případů. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. V sobotu hasiči nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, domů nebo garáží a odstraňovali popadané stromy. Po půlnoci se již situace uklidnila, uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Podle meteorologů budou bouřky v Česku intenzívnější než v sobotu.

Nejvíce práce měli hasiči ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Středočeském kraji a v hlavním městě.

Stromy padaly na silnice a elektrická vedení. Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny. Na Třebíčsku se vyvrácený strom opřel o jiný a hrozilo, že spadne na silnici. Hasiči místo zajistili a strom odstraní za denního světla. Z preventivních důvodů evakuovali 11 lidí ze dvou domů, které jsou případným pádem stromu ohroženy. Evakuovaní mají zajištěno náhradní ubytování. Ve Zlínském kraji podle Studené pomáhali i hasiči ze slovenského Trenčína, bagrem odstraňovali nánosy bahna a vyprošťovali zapadlá auta.

Hasiči navíc nadále odstraňují v Olomouckém kraji následky přívalových dešťů z minulého víkendu. Odčerpávají vodu ze zatopených domů a odstraňují překážky v korytech potoků.

Jihomoravští hasiči měli od sobotního podvečera do rána kvůli počasí skoro 90 výjezdů, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. "Nejčastěji jsme odstraňovali popadané stromy," uvedl. Hasiči řešili i strom spadlý na auto. Nejvíce zásahů v počtu bezmála 30 bylo na Brněnsku a také v Brně, 12 událostí bylo na Vyškovsku. "Neevidujeme žádné zranění," poznamenal Mikoška.

Sobotní bouřky byly na některých místech velmi silné, podle údajů meteorologů na facebooku krátkodobé úhrny srážek dosáhly 40 milimetrů, tedy 40 litrů vody na metr čtvereční. Týkalo se to zejména okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také Zlínského kraje, odkud bouřky postupovaly k severozápadu. Vysoké srážkové úhrny ale byly zaznamenány i v Praze Libuši, kde přešlo více bouřek za sebou. Nejvyšší úhrn za 24 hodin meteorologové naměřili v Kořenově v Jizerských horách, a to 52,7 litru vody na metr čtvereční. "Je ale pravděpodobné, že v okolí Borovnice na horním toku Svratky byly úhrny i vyšší, na tomto místě také vystoupila hladina Svratky přechodně i na třetí stupeň povodňové aktivity," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Meteorologové očekávají intenzívnější bouřky než v sobotu a teploty mezi 22 a 26 stupni Celsia. "V opakovaných bouřkách může napršet v součtu i přes 80 milimetrů," uvedli. Dodali ale, že předpověď srážkových úhrnů v bouřkách je velmi nejistá a lokace intenzivních srážek se tak může ve výsledku trochu lišit. Výstraha před bouřkami a zvýšením hladiny řek platí po celý den až do večera.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.