Ilustrační FOTO - Pixabay

Zhoršené covidové bilance hlásí Čína, Írán či Egypt

Zatímco ve většině evropských zemích je koronavirová pandemie prozatím spíš na ústupu, některé země na jiných kontinentech hlásí zvýšené či dokonce rekordní denní přírůstky nakažených nebo zemřelých. Pevninská Čína, která v poslední době hlásila už pouze jednotky nových případů infekce, jich v sobotu evidovala 57, což je nejvíce od 13. dubna. V Íránu denní počet úmrtí znovu překročil stovku po dvou měsících. Egypt hlásí rekordní počet nakažených i zemřelých. Jiná turistická destinace, Španělsko, se chystá urychlit otvírání svých hranic.

Pevninská Čína, v níž má světová pandemie svůj původ, zaznamenala v sobotu 57 nových případů nákazy koronavirem. Šestatřicet nových případů eviduje Peking, což je největší denní nárůst v hlavním městě od začátku zveřejňování dat. V Číně se koronavirem dosud nakazilo 83.132 lidí, počet mrtvých s covidem-19 se nezměnil a zůstává na 4634.

Také Japonsko potvrdilo 47 nových případů nákazy koronavirem. Podle zprávy televize Asahi je to největší přírůstek od konce května, kdy vláda v Tokiu zrušila celostátní nouzový stav. Mezi nově nakaženými je skupina 18 osob, které pracovaly v klubu poskytujícím ženám mužské společníky, upřesnila agentura Džidži.

V Íránu, který je mezi blízkovýchodními zeměmi nejzasaženější, se denní bilance obětí po dvou měsících znovu přehoupla přes stovku. Íránské zdravotnické úřady zaznamenali 107 případů smrti pacientů s nemocí covid-19. Celkem tak v Íránu podlehlo pandemii koronaviru 8837 lidí a nakazilo se 187.427, z toho 2472 za posledních 24 hodin.

Egypt hlásí rekordní počet jak nově nakažených (1677) i zemřelých (62). Dohromady už egyptské úřady evidovaly 42.980 případů koronavirové nákazy a 1484 souvisejících úmrtí. Nejlidnatější arabská země přitom už ohlásila, že se 1. července otevře turistům.

V Německu za uplynulý den přibylo 247 nových případů nákazy koronavirem a šest mrtvých. Dohromady tak spolková republika zaznamenala už 186.269 nakažených a 8787 lidí s nemocí covid-19 tam zemřelo, vyplývá z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

Německý železniční dopravce Deutsche Bahn do konce června obnoví spojení se všemi zeměmi sousedícími s Německem. Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že se jeho země vůči ostatním státům schengenské zóny s výjimkou Portugalska otevře už 21. června, a ne až 1. července, jak se původně plánovalo.

V Rusku, třetí nejpostiženější zemí na světě po USA a Brazílii, za poslední den přibylo 8835 případů nákazy koronavirem, 119 lidí zemřelo. Celkový počet nakažených dosáhl 528.964 a v souvislosti s koronavirem zemřelo už 6948 osob.

Brazílie, která v pátek co do počtu úmrtí předstihla Británii a stala se po USA druhou nejvíce zasaženou zemí světa, v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 892 mrtvých a 21.704 nakažených. Celkový počet zemřelých s koronavirem v této latinskoamerické zemi vystoupil na 42.720, přičemž nákaza se tam potvrdila už u 850.514 lidí.

Největší brazilské město Sao Paulo se podle listu The Washington Post chystá vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů, a uvolnit tak místo na hřbitovech v době, kdy rychle přibývají zemřelí.

Výzkumníci v Thajsku mezitím začali shromažďovat vzorky vrápenců kvůli jejich testování na koronavirus. Vesničanům na jihovýchodě země prý může hrozit nebezpečí nákazy, neboť jsou známi konzumací netopýrů. Světová zdravotnická organizace v dubnu uvedla, že všechny dostupné důkazy ukazují na netopýry v Číně jako na původce nového koronaviru.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.