Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Francouzští policisté manifestovali nespokojenost

Desítky policejních vozů se v Paříži sjely k Vítěznému oblouku. Policisté tak v sobotu večer manifestovali svůj vzdor vůči vládě, a to několik dní poté, co úřady slíbily nulovou toleranci vůči rasismu uvnitř bezpečnostních složek, uvedla v noci na včerejšek agentura Reuters.

Televize BFM odvysílala záběry s desítkami zaparkovaných vozů před známým monumentem. Automobily měly spuštěné houkačky a modré majáčky. Právě u Vítězného oblouku se v prosinci 2018 odehrávaly mohutné nepokoje na počátku protestů protivládního hnutí takzvaných žlutých vest. Už v pátek se francouzští policisté vydali na protestní pochod po bulváru Champs-Elysées k ministerstvu vnitra.

V současnosti se také ve Francii jako v mnoha dalších zemích na různých kontinentech konají demonstrace proti rasismu vyvolané smrtí černocha George Floyda při zákroku bělošských policistů v Minneapolisu z 25. května. Jeden z policistů klečel při zatýkání Floyda na jeho krku tak dlouho, až muž zemřel. Krátce předtím volal, že nemůže dýchat. Podle AP pitva u Floyda mj. prokázala, že měl nemocné srdce a v těle několik druhů drog. Floydova smrt vyvolala na celém světě debatu o chování policie, a zvláště to platí o Francii, kde podle organizací na obranu lidských práv zůstala nevyslyšena obvinění z brutálního a rasistického zacházení s obyvateli, kteří jsou často z imigračního prostředí. V sobotu francouzská policie použila i slzný plyn vůči nepokojným účastníkům protirasistické manifestace v centru Paříže, kde se sešly tisícovky lidí.

Ve Francii stále kvůli koronaviru platí zákaz shromáždění o více než 10 lidech, manifestace na pařížském náměstí Republiky ovšem podle oficiálního odhadu přilákala asi 15 000 účastníků. Policie jim neumožnila vydat se na pochod k Opernímu náměstí a po třech hodinách poklidného shromáždění se začaly objevovat násilnosti.

Ve světě se ozývají hlasy o reformě či o úplném zrušení policie. Poslední týdny ale ukazují, že jakmile policie poleví v činnosti, kriminalita letí nahoru. Guvernér státu New York Andrew Cuomo v pátek oznámil, že pozastaví financování těm místním samosprávám, které do dubna 2021 nepřijmou plány na policejní reformu. Změny se mají týkat využívání donucovací síly i rasové předpojatosti policistů.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.