Prezident Miloš Zeman. Ilustrační FOTO - Haló noviny

ČR si může vysoký schodek rozpočtu dovolit

Česká republika si podle prezidenta Miloše Zemana může zvýšení letošního schodku státního rozpočtu kvůli opatřením proti koronaviru ze 300 na 500 miliard korun dovolit. Po sobotním společném setkání to řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Zeman podle něj uvedl, že zvýšení schodku rozumí a chápe, proč se dodatečné zdroje do ekonomiky dávají. »Nebavili jsme se o tom, jestli zvýšení schodku podporuje, nebo ne. On řekl, že mu rozumí. Chápe, proč se v současné době zdroje do ekonomiky dávají. S tím, že bude diskuse, do čeho se ty peníze budou konkrétně dávat, jak to bude s příjmovou stránkou. To jsou věci, které nás teď rozpočtově čekají,« uvedl Havlíček. Zeman před časem řekl, že dříve naplánovaný schodek 300 miliard korun by mohl být dostatečný.

Míra zadluženosti ČR na HDP podle Havlíčka zvýšením deficitu stoupne ze současných zhruba 30 procent na 35 až 40 procent. »V míře zadlužení se posunou i další země,« podotkl. Havlíček dále uvedl, že dubnový meziroční propad průmyslové výroby více než o třetinu není nic úplně nečekaného. »Naproti tomu je relativně dobrý výsledek stavebnictví, což je částečně dáno tím, že jsme drželi stavebnictví nad vodou tím, že jsme mu dávali zakázky v dopravní infrastruktuře. V době, kdy byla ta největší krize, jsme zvýšili motivaci pro stavební firmy, aby stavěly dálnice a silnice první třídy,« doplnil ministr.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Výkon stavebnictví podle ČSÚ v dubnu meziročně klesl o 4,6 procenta. Za první čtyři měsíce odvětví stagnovalo. Zatímco pozemní stavitelství kleslo o 3,2 procenta, inženýrské stavitelství, které je z velké části tvořené výstavbou dopravní infrastruktury, o 14,7 procenta vzrostlo. Podporu stavebnictví označil Havlíček za zcela zásadní. »Váže na sebe 360 000 pracovních míst, 250 000 různých firem, dodavatelů, řemesel. A to, že se nám podařilo stavebnictví udržet v poměrně dobré kondici, je důležité. Váže se na ně i průmysl, například ocelářský,« uvedl dále ministr.

Sobotní schůzky se zúčastnil celý Zemanův expertní tým, např. guvernér ČNB Jiří Rusnok, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, předseda Svazu měst a obcí František Lukl, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nebo ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Přítomen byl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Na programu jednání byly i klíčové energetické investice.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 10 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.