Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda projedná digitalizaci či novelu o utajovaných informacích

Úpravou zákona o ochraně utajovaných informací nebo plány na digitalizaci v Česku se bude na zasedání zabývat vláda. Na programu by se mohl po koaliční dohodě z minulého týdne objevit i dlouho odkládaný předpis o náhradním výživném. Z opatření souvisejících s epidemií covidu-19 by mohla vláda rozhodovat o posílení financování sociálních služeb o miliardu korun. Ministři se poprvé od poloviny března setkají na pravidelném zasedání osobně, kvůli koronaviru jednali tři měsíce prostřednictvím videokonferencí.

Projednat by mohli také doporučení výběrové komise, aby se náměstkem ministra vnitra pro státní službu stal Petr Hůrka, který nyní působí na ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstek pro řízení legislativní sekce. Hůrka řekl Lidovým novinám, že ve výběrovém řízení uspěl, a podle deníku má pro jmenování do funkce takzvaného superúředníka podporu obou vládních stran.

Novela zákona o utajovaných informacích má podle Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) předpis adaptovat na změněné potřeby praxe. Mění některé definice i lhůty. Kabinet má na programu i návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území EU, který má za cíl ochránit kulturní dědictví v zemích jejich původu, zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními předměty a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Kabinet se bude zabývat i cíli programu Digitální Česko, v příštím roce si prioritní záměry mají vyžádat 2,473 miliardy korun. Podle návrhu ministerstev zemědělství a pro místní rozvoj by měl stát letos dát 140 milionů korun obcím ve třech nejpostiženějších krajích, jejichž silnice a cesty poničila těžká technika s naloženým kůrovcovým dřívím. Vláda projedná i jmenování nových předsedů krajských soudů v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích.

Pravděpodobně negativní stanovisko vlády dostane poslanecký návrh, aby mohli uchazeči o studium na střední škole absolvovat dva termíny přijímacích zkoušek. Vláda by však měla konstatovat, že hlavním důvodem jediného termínu je epidemiologické hledisko vzhledem ke covidu-19. Záporně by se měl kabinet podle navrhovaného stanoviska postavit i k návrhu SPD na změnu školského zákona u žáků se souběžným postižením s více vadami.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.