Ilustrační FOTO - Pixabay

Miliardy organizacím, přínosy neznámé

Česká republika spolupracuje s téměř 500 mezinárodními organizacemi a ročně jim na příspěvcích vyplatí zhruba 4,4 miliardy korun. Spolupráci koordinuje ministerstvo zahraničních věcí (MZV), které ale podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nemá informace k tomu, aby mohlo zhodnotit její přínosy.

Státu se navíc nedaří zefektivnit spolupráci s mezinárodními organizacemi ani dosáhnout plánovaných úspor ve výdajích. Vyplývá to z kontroly hospodaření v letech 2014 až 2018.

Každý resort by měl ministerstvo zahraničních věcí informovat o navázání spolupráce s mezinárodními organizacemi. Nové smlouvy nebo nové finanční závazky vůči těmto organizacím má také nejprve schválit vláda a mělo by o nich vědět i MZV. »Kontrola ale ukázala, že MZV se o tom vůbec nemusí dozvědět,« uvedl NKÚ. Kontroloři zjistili, že u poloviny z 28 případů uzavřela ministerstva spolupráci, aniž o nich vláda a ministerstvo zahraničních věcí věděly.

MZV tak podle kontrolorů nemá celkový přehled o tom, s jakými organizacemi ČR spolupracuje a jaké jsou přínosy takové spolupráce. »Ani k jednomu si nedokázalo zajistit potřebné informace, a neplnilo tak úkoly dané usnesením vlády,« uvedli kontroloři. NKÚ proto získal informace od všech správců kapitol státního rozpočtu a České národní banky vlastním dotazníkovým šetřením.

Zjištění NKÚ jsou podle člena zahraničního výboru Sněmovny Daniela Pawlase (KSČM) poměrně závažná. »Především nyní v pokoronakrizové době bude potřeba každou korunu úspor a určitě není možné při požadavcích na zvyšování deficitu státního rozpočtu nemít pod kontrolou toky peněz. Určitě bude potřeba apelovat na ministerstvo zahraničních věcí, aby v této záležitosti učinilo kroky k zajištění finančních operací a výdajů ve výdajové kapitole rozpočtu ministerstva zahraničí,« řekl poslanec našemu listu.

Člen zahraničního výboru Sněmovny Daniel Pawlas (KSČM).

MZV úspory nezajímaly

K roku 2018 spolupracovala ČR se 477 mezinárodními organizacemi. V případě 233 z nich byl přínos spolupráce vyhodnocen, u zbývajících 244 nikoliv. Mezinárodních organizací zásadního zahraničněpolitického významu bylo 21, patří mezi ně například OSN, NATO, UNESCO nebo Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle NKÚ ale zůstává Česká republika v těchto prioritních organizacích nedostatečně zastoupena, v roce 2018 působili Češi na manažerských postech v 15 z nich.

V roce 2013 dala vláda ministerstvům úkol, aby vytipovala, kde by mohla ČR při spolupráci s mezinárodními organizacemi ušetřit. U 16 organizací navrhly resorty úspory celkem přes 18 milionů korun, tedy půl procenta všech ročních výdajů na spolupráci s mezinárodními organizacemi. »MZV ale nesledovalo, jestli k úsporám skutečně došlo. Samo MZV a další resorty ještě v roce 2018 zaplatily 10,5 milionu korun organizacím, u kterých navrhovaly členství ukončit,« zjistil NKÚ.

V roce 2015 také vznikla pracovní skupina, která měla zlepšit spolupráci a výměnu informací mezi ministerstvy a MZV. Podle NKÚ se ale sešla jen jednou a další čtyři roky ji ministerstvo zahraničních věcí nesvolalo, ani nepoužilo podněty z této jediné schůzky. »Koordinace mezi resorty, kterou má řídit MZV, se nikam neposunula,« dodal NKÚ.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil také na ministerstvo školství a jeho spolupráci s mezinárodními organizacemi. Podle něj si ale ministerstvo určilo cíle spolupráce jen pro některé mezinárodní organizace, nezpracovalo ani analýzu nákladů.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 11 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.