Ilustrační FOTO - Pixabay

OKD musí otestovat všechny

Těžební společnost OKD musí do konce června všechny své zaměstnance kromě pracovníků z Dolu Darkov a Golf resortu Lipiny nechat vyšetřit na nemoc COVID-19.

Vyplývá to z mimořádného opatření, které nařídila Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě a zveřejnila ho na svých internetových stránkách. Opatření souvisí s ohniskem nákazy na Dole Darkov.

Nařízení se týká všech zaměstnanců firmy a lidí, kteří pro ni pracují ve všech provozech a pracovištích na Karvinsku, vyjma Dolu Darkov, kde se už dělalo plošné testování, a Golf resortu Lipiny, který není spojený s těžbou uhlí.

»S opatřením se seznamujeme. V tuto chvíli tým lidí logisticky připravuje testování,« řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. V dolech pracuje 8400 lidí. Důl Darkov je jediným ohniskem nákazy v Moravskoslezském kraji. V souvislosti s ním je v evidenci hygieniků 490 nakažených. Je mezi nimi 318 zaměstnanců, 158 jejich příbuzných a deset lidí z firem, které se v dole starají například o údržbu. K darkovskému ohnisku hygienici řadí i čtyři lidi z okresu Frýdek-Místek, které nakazil člověk z ohniska.

Ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová po jednání krizového štábu kraje uvedla, že situaci na Darkově se hygienikům podařilo podchytit. Počet nově nakažených se podle ní snižuje a hygienici hlavně dohledávají kontakty nakažených. Za problém ale označila nemocné pracovníky z Polska, kteří se testují jako samoplátci. Test jim vyjde pozitivní, do práce nepřijdou a zůstanou v Polsku, ale hygienici by potřebovali dohledat jejich kontakty. Navázat s nimi spojení je časově náročné.

»Na ostatních dolech na Karvinsku jsme se rozhodli testovat vzhledem k charakteru těch pracovišť. Nemáme tam ale velký výskyt tohoto onemocnění,« uvedla Svrčinová. Dodala, že testovat se bude prostřednictvím rapid testů, kterých by mělo být provedeno zhruba 8000. Testy podle Svrčinové dodalo ministerstvo zdravotnictví. Podle ředitelky těžební firma testy převzala a musí zajistit jejich provedení. »Jakmile bude někdo pozitivní rychlotestem, jde klasicky na PCR test,« řekla Svrčinová. Testování zahrnuje nejen pracovníky OKD, ale i zaměstnance subdodavatelských firem.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.