»Faux pas« po »bisácku«

Podle nedělního vystoupení ministra Petříčka na jedné z televizních stanic za vypovězené dva ruské diplomaty se chystá odveta. Přitom se neděje nic podstatného kromě toho, že část opozice velkopansky sdělila lidem, že Rusů je tady stejně moc a že by se počet jejich diplomatického personálu měl stejně snížit. Tak postupovala rusofobie potomků těch, kteří byli poraženi v únoru 1948 a tehdy v »hrůzném ideologickém experimentu« (použil jsem terminologii také z televize) ztratili moc a následně výrobní prostředky.

Jde mně však o něco jiného. Co vlastně víme? Prý dva ruští diplomaté, zřejmě ti, co byli vyhoštěni, v rozepři podhodili, předali či, ví bůh jak, přesunuli naší BIS vymyšlenou informaci o tom, že jiný ruský diplomat sem přijel s ricinem, aby zabil tři pražské politiky, kteří urazili Rusko. Dobře. Berme to tak. BIS následně informaci podstrčila jistému plátku a ten ji s radostí rozšířil dál. A tak jsme se doslova my všichni dozvěděli »hrůznou informaci« o »vražedném záměru« Moskvy. Policie a diplomacie začaly okamžitě konat v důvěře ve správnost informace. BIS přece nelže. Ano, různé zvláštní služby skutečně používají podstrčených informací, aby je zneužily ve svůj prospěch, jenže... Jenže, jakým způsobem se ona informace o »ricinovém diplomatu« dostala z ruské ambasády na stůl ředitele Koudelky? Telefonem? Od spolupracovníka na ruském velvyslanectví? Podvrženým dopisem odeslaným z pražské hlavní pošty? Proč si ji BIS neprověřila, nebo ji prověřit nechtěla? A jak vlastně informace unikla ze spisů na stole Koudelky až k jedné tiskovině, která ji hned, v rámci dalšího poškozování Ruska, vytiskla?

Bylo to tak průhledné a primitivní, že expert generál Šándor nad tím kroutil hlavou. Jen naši nejvyšší to nechtěli vidět a rozhodli o odvetě. Namísto toho, abychom byli jakýmsi »mostem mezi východem a západem«, k čemuž nás opravňuje naše středoevropská poloha, se podřizujeme zájmům jiných. Vše se přece hodí do protiruské kampaně. Tak je nutné také chápat ona medializovaná opatření s ochrankou pražských politiků a teatrálním vyhoštěním dvou ruských diplomatů. Proto ministr Petříček se ruské straně v onom nedělním vystoupení téměř omlouval a vlastně ji vybídl, aby také recipročně vyhostila dva naše diplomaty. A tím by za vším byly »přibouchnuty dveře«. Jak však bude řešen nejen »únik informací« z BIS a vůbec, proč nebyl ze strany této instituce prověřen zdroj »fake news« a v klidu odložen či sděleno přes ministerstvo zahraničí ruskému velvyslanci, aby si doma udělal pořádek, se asi nikdy nedozvíme.

Podobný faux pas by v jiné zemi znamenal odvolání ředitele příslušné služby. U nás tomu je jinak, protože muž vyznamenaný samotnou americkou vládou za své služby těžko může být odvolán pro takový »nicotný důvod«.

Václav ŠENKÝŘ, předseda kontrolního výboru města Děčína a kandidát KSČM do Senátu


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 76 hlasů.

Václav ŠENKÝŘ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tonytonda1
2020-06-19 09:01
Je to fakt dobrý jako detektivka, do státní tajný bezpečnosti BIS
příjde anonym, že přijede agent 008 s kufrem ricinu. BIS ho nechá i s
kufrem vystoupit z letadla a zmizet a pošle jenom zprávu do svýho
časopisu Respektu. Fakt dobrý. A z anonymu hnede vyčte, kdo ho napsal.
Že by vlastní krtek BIS vysazenej na ruský ambasádě?
ferdaholub
2020-06-17 12:07
Za tak přízemně formulované lži na státní úrovni by se jistě do
červena zastyděl i čerstvě zapřisáhlý nově nastoupivší
příslušník některé zpravodajské služby a tak za takové jen
vyzývám ty, kteří za činnost pracovníků těchto prací působí
odpovědně a urážejí některé činitele !! Petříčku, začni již
konečně pracovat u Technických služeb ve městě kde bydlíš!
hajek.jiri51
2020-06-17 07:15
Pane Bože, čím nás ještě potrestáš? Dnes nám "vládnou"
Ti, co vymýšlejí takové přitroublosti, využívají je na svoje často
ubohé cíle, třeba někteří "politici", anebo jim dokonce i
věří.
jmarek3
2020-06-16 23:11
Koudelka silně připomíná jiného významného panáka a to Moravce za
vlády nacistů.V dnešní době se nelze divit takovým kreaturám,
vždyť ty peníze jsou tak lehce vydělané.
ivozelina
2020-06-16 19:10
Ten cyp Kačer mě vždy rozesměje.
donald.kaczerowski
2020-06-16 10:42
Tajné služby nemají své jméno náhodou. Vždycky vědí něco, co je
občanům utajeno. Kdyby tomu tak nebylo, stačil by nám místo všech
tajných služeb třeba Václav Šenkýř.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.