Ilustrační FOTO - Pixabay

Přišli jak lupiči, zabili spící ženu

Americká zpěvačka Beyoncé Knowles-Carterová napsala otevřený dopis ministru spravedlnosti státu Kentucky Danielu Cameronovi, v němž požaduje spravedlnost pro rodinu Breonny Taylorové.

Ta zemřela 13. března při razii policie u ní doma ve městě Louisville. Celosvětově proslulá zpěvačka se pozastavuje nad tím, že žádný ze zasahujících policistů dosud nepřišel o práci a ani nečelí žádným obviněním.

»Uplynuly tři měsíce - a vyšetřování vzneslo více otázek, než jich dokázalo zodpovědět,« píše zpěvačka v dopise zveřejněném na její webové stránce.

Policisté vtrhli do bytu Taylorové kvůli podezření z obchodu s drogami. Využili přitom zvláštního povolení, jež je opravňuje vstoupit do obydlí bez souhlasu jeho obyvatel. Toto povolení policisté využívají, aby prý stihli zasáhnout dříve, než by podezřelí mohli zničit případné důkazy.

Americká zpěvačka Beyoncé Knowles-Carterová. FOTO - Wikimedia commons

Taylorová v době zásahu spala a doma s ní byl její partner Kenneth Walker. Do bytu vstoupili tři policisté v civilu, které Walker považoval za lupiče a začal na ně střílet svou legálně drženou zbraní, přičemž jednoho z policistů trefil do nohy. Policisté zahájili palbu do bytu a vystřelili přes 20 kulek, z nichž jich osm zasáhlo Taylorovou ve vedlejším pokoji. Žena svým zraněním podlehla. Vyšetřovatelé v bytě žádné drogy nenašli.

Beyoncé poznamenává, že město Louisville sice přijalo legislativu, jež nově zakazuje policistům vtrhnout do obydlí »bez zaklepání«, požaduje však od místních úřadů také další kroky. Chce, aby ministr spravedlnosti Cameron obvinil tři zasahující policisty, a aby byl proces s nimi co nejvíce transparentní. Volá rovněž po vyšetření reakce celé místní policie, která podle ní při přezkoumání případu pochybila. Beyoncé se dlouhodobě angažuje v kampani proti rasismu a upozorňuje na případy policejního násilí, které skončily smrtí černošské oběti.

Spojenými státy v posledních týdnech otřásají masivní protesty proti policejní brutalitě a rasismu. Demonstrace přitom na některých místech vyhrotil víkendový incident z Atlanty, při němž bělošský policista zastřelil dvěma ranami do zad prchajícího černošského muže, který se krátce předtím zmocnil paralyzéru jeho kolegy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.