Ilustrační FOTO - Pixabay

Kolem Netanjahua se točí značné peníze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který je souzen za korupci, podvod a zneužití důvěry, požádal dozorčí výbor o povolení přijmout od bohatého přítele peníze na krytí soudních výdajů.

Jde o deset milionů šekelů (69 milionů korun) a darovat mu je má michiganský realitní magnát Spencer Partrich. V Izraeli premiérův krok vyvolal pozornost, i když žádat o finanční pomoc přátele není nelegální a izraelští politici se často obracejí na židovské spojence v cizině, uvedl server Ynet.

Proces s Netanjahuem začal v květnu a v červenci má pokračovat. Je obviněn v trojici kauz, v nichž jde o ovlivňování médií prostřednictvím výhod výměnou za pozitivní zpravodajství o premiérovi a jeho ženě a o přijetí úplatků v hodnotě 700 000 šekelů. Netanjahu vinu popírá a tvrdí, že přijímání darů od přátel není trestné.

Se žádostí o pomoc při krytí soudních výloh se obrátil na Partriche a na svého amerického bratrance Nathana Milikowského. Jeho právníci podali žádost o povolení přijmout deset milionů šekelů od Partriche k dozorčímu úřadu.

Při rozhodování v této věci se ukázalo, že Netanjahu už dostal 300 000 dolarů od Milikowského a že od Partriche přijal obleky a doutníky, k čemuž ale provolení nedostal a má vše uhradit zpět, uvedl Ynet. Výbor také bez úspěchu žádá Netanjahua o majetkové přiznání.

O povolení přijmout peníze premiér žádal už loni, ale tehdy je nedostal s odůvodněním, že vzhledem k obviněním vzneseným proti němu to není vhodné. Později byl sestaven nový výbor a premiér žádost obnovil. Výbor si následně vyžádal stanovisko generálního prokurátora.

Z dokumentů dozorčího úřadu vyplývá, že Netanjahu už dostal povolení přijmout od Partriche půjčku 570 000 dolarů (12 milionů korun), jež měly být použity na splátku peněz poskytnutých Milikowským. Zatím ale splaceny nebyly.

Ynet citoval zdroj blízký Netanjahuovi, který řekl, že peníze nebudou na úhradu soudních výloh stačit a že od člověka s platem veřejného činitele by se nemělo očekávat, že bude sám hradit přemrštěné soudní náklady.

Podle izraelských sdělovacích prostředků je Netanjahu multimilionář díky dobře se prodávajícím knihám, nemovitostem a lukrativním honorářům, jež dostává za přednášky v soukromém sektoru. Netanjahu je znám svými kontakty s mimořádně bohatými lidmi, ale podle svých stoupenců prý dává přednost státní službě před osobním obohacováním.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.