Barack Obama a Dmitrij Medveděv po podpisu smlouvy START II. FOTO - Wikimedia commons

Jaderných zbraní méně

Počet jaderných zbraní ve světě se v minulém roce opět o něco snížil, jaderné mocnosti je ale nadále modernizují.

Ve zprávě, kterou včera zveřejnil, to uvádí Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Devět zemí - Spojené státy, Rusko, Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a KLDR - mělo na začátku letošního roku odhadem celkem 13 400 nukleárních zbraní. To je o 465 méně než loni, kdy zmíněné státy disponovaly 13 865 atomovými zbraněmi, napsal SIPRI, který to označil za »výrazný pokles«.

Uvedené snížení je »převážně důsledkem demontáže starých jaderných zbraní v Rusku a USA«, které dohromady vlastní přes 90 % jaderného arzenálu. V případě Spojených států se počet jaderných hlavic snížil o 385, v případě Ruska o 125. Naopak Čína, Británie, Indie a Severní Korea svůj jaderný arzenál mírně posílily, píše SIPRI.

Smlouva skončí

Washington a Moskva snižováním počtu jaderných hlavic plní závazky smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START II) z roku 2010, která arzenály obou států omezila o třetinu a počítá s vyřazením starých hlavic z doby studené války. Platnost této smlouvy ale v roce 2021 vyprší a »jednání o prodloužení smlouvy START II nebo o nové podobné dohodě nepokročila od roku 2019«, podotýká SIPRI.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

»Absence klíčového dialogu mezi Ruskem a Spojenými státy by mohla potenciálně vést k novému jadernému závodu ve zbrojení,« varoval ředitel programu kontroly jaderných zbraní v SIPRI a spoluautor zprávy Shannon Kile.

Modernizuje se

Zároveň jaderné velmoci pokračují v modernizaci svých zbraní. »Čína je uprostřed modernizace svého jaderného arzenálu,« připomíná SIPRI a upozorňuje, že Peking nadále odmítá výzvy Spojených států, aby se zapojil do rozhovorů o omezování stavu nukleárních arzenálů.

»Rozsáhlé a nákladné programy na výměnu a modernizaci jaderných hlavic, raket, odpalovacích systémů a zařízení na výrobu jaderných zbraní« mají také USA a Rusko, konstatuje zpráva.

V letošním roce slaví 50. výročí Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT), považovaná za základní kámen světového pořádku v jaderných zbraních. Jejich množství dosahovalo vrcholu v 80. letech, kdy jich bylo na 70 000, a od té doby se jejich počet radikálně snížil.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.