Ilustrační FOTO - Pixabay

Poněkud těžkopádná diverzifikace zdrojů

Bělorusko poprvé ve své historii obdrželo americkou ropu, napsala agentura Interfax poté, co státní koncern Belněftěchim ohlásil, že do rafinérie Naftan přijel první vlak s ropou z amerického tankeru a že obsah cisteren se začal přečerpávat.

Šéf běloruské diplomacie Uladzimir Makej zdůraznil, že americké dodávky jsou součástí státní strategie diverzifikace energetických zdrojů.

Předpokládá se, že přeprava celého nákladu tankeru Captain, který se 77 000 tunami ropy 5. června zakotvil v litevské Klajpedě, potrvá deset dnů a vyžádá si 22 či 23 vlakových přesunů. Každý den by 120 cisteren mělo přepravit asi 7000 tun ropy.

Interfax v té souvislosti připomněl, že 12. května do Klajpedy připlul letos již sedmý tanker s nákladem 87 000 tun saúdskoarabské ropy pro Bělorusko. Dodávky pro běloruské rafinerie se uskutečňují i z přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny a pak ropovody Oděsa-Brody a Brody-Mozyr. Americký tanker je podle Belněftěchimu letos již dvanáctou lodní dodávkou ropy od alternativních dodavatelů, přičemž celkový objem překročil milion tun ropy.

Zahájení dodávek americké ropy v půli května ohlásili, jak jsme již v Haló novinách informovali, ministři zahraničí obou zemí Uladzimir Makej a Mike Pompeo. »Tato transakce posílí svrchovanost a nezávislost Běloruska,« prohlásil demagogicky Pompeo. Zároveň vybídl Minsk, aby otevřel trh americkým společnostem a přistoupil k liberalizaci obchodu, nezbytné ke vstupu do Světové obchodní organizace (WTO).

Dohodu o dodávkách devíti milionů tun ropy od ruské společnosti Rosněfť do konce letošního roku tehdy mluvčí společnosti Belněftěchim označil za nezávaznou. Stanovuje podle něj pouze možnosti tří běloruských rafinerií a ruského dodavatele, ale konkrétní množství určí běloruská strana podle svých potřeb. Dodal však, že podle mezivládní dohody by Bělorusko mohlo letos dostat až 24 milionů tun ruské ropy.

Bělorusko je blízký spojenec Ruska, začátkem letošního roku ale Minsk vedl s Moskvou spor o cenu, kterou platí za ruskou ropu. Spor byl mezitím vyřešen, ale Minsk se rozhodl diverzifikovat svůj dovoz ropy, ve kterém dlouho spoléhal jen na Rusko.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.