Ilustrační FOTO - Pixabay

Pražští komunisté odmítají zdražování bydlení

Krajský výbor KSČM Praha vydal stanovisko k dalšímu zdražování bydlení v Praze. Přetiskujeme jej v plném znění:

Komunisté Prahy vyslovují důrazný nesouhlas s další vlnou zdražování bydlení v Praze. Již dne 17. 10. 2019 rozhodlo Zastupitelstvo hl. města Prahy zvýšit od 1. 1. 2020 poplatek za svoz směsného odpadu o 30 % a o zpoplatnění svozu biologicky rozložitelného komunálního dopadu. Cena vodného a stočného stanovená v Praze pro rok 2019 ve výši 89,66 Kč za m3 byla od 1. 1. 2020 zvýšena na 94,09 Kč. A když od 1. 5. 2020 změnil Parlament České republiky u této komodity DPH z 15 % na 10 %, do ceny vody v Praze se snížení nepromítlo, neboť ve městě vládnoucí koalice trvala na původním rozhodnutí. Také na úrovni řady městských částí bylo přistoupeno ke krokům, které zdražují bydlení. Některé, jako např. městské části Praha 3 a 6 přistoupily ke zvýšení nájemného obecních bytů, což má nežádoucí dopady na nízko a středně příjmové nájemce. Některé, např. městské části Praha 1, 3, 7, 8, 10, 18 a 22 zvýšily daň z nemovitostí o 100 %, další např. městské části Praha 11 přibližně o 80 %, jiné o částky nižší, což již letos zvýšilo náklady také vlastnického bydlení. Český statistický úřad uvedl, že v květnu 2020 meziročně zdražila elektřina o 8 % a v souvislosti s bydlením rostou i další náklady. Jde o trvalý trend, jehož následky postihují stále více Pražanů.

Nová vlna zdražování bydlení prokazuje, že třicetiletá bytová politika pravicí ovládaných radnic jde proti sociálním potřebám a zájmům většiny Pražanů. Prohlubuje se akutní nedostatek bytů s dostupným nájemným, chybějí byty pro zaměstnance, které město profesně potřebuje. Ceny vlastnického bydlení spekulacemi na trhu neúměrně rostou. Byty jsou majetnými častokrát užívány jako investiční instrument. Zvyšuje se počet bytů, které v rozporu s potřebami obyvatel slouží jako zdroj zisku pouze ke krátkodobému pronajímání turistům. Uvádí se, že služba Airbnb se v letech 2016 až 2018 ztrojnásobila. Považujeme za vážnou chybu, že stát i samosprávy v Praze ukončily po roce 1989 výstavbu bytů s dostupným nájemným. Podpora družstevní výstavby je nedostatečná, úvahy o výstavbě občanskými spolky jsou na počátku, mimo jiné zatím bez potřebného finančního krytí. Praha nemá přesné informace o počtech volných bytů, velkým městským částem trvá značnou dobu, než uvolněné obecní byty znovu pronajmou.

Komunisté žádají od samospráv v Praze přijetí kvalifikovaných opatření a žádoucími změnami bytové politiky ve prospěch občanů překonat prohlubující se krizi. V souvislosti s pandemií COVID-19 a sociálními následky apelují komunisté na komunální politiky v Praze, aby přijali taková opatření, která povedou ke snížení cen bytů, nájmů a dalších nákladů na bydlení. Zároveň komunisté vyzývají obyvatele hlavního města, aby k dalšímu zdražování bydlení v Praze nebyli pasivní, aktivně proti němu vystupovali a snažili se mu všemi dostupnými prostředky postavit.

Krajský výbor KSČM Praha


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 14 hlasů.

Krajský výbor KSČM Praha

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-17 00:11
Kdo si nemůže dovolit bydlení v Praze, ať jde bydlet jinam. Doporučuji
takřka zadarmo Chanov, Obrnice nebo Janov. Obzvlášť pro sluníčkáře.
ferdaholub
2020-06-16 18:06
Co si to ti zloději a je jedno, jestli bydlí vPraze nebo někde jinde,
dovolují? Ta svinstva, která byla nimi spáchána a jsou páchána
soustavně beztrestně a bezmezně přece musí být exemplárně
potrestána.Občané ,vezměte již konrčně do rukou společné hole a
pojťte je společně nahnat do Vtavy. To musí iniciovat opět jako v boji
proti Hitlerovi komunisté ? Kolik případů superzlodějen bude muset
tento národ ještě strpět než uspokojí zlodějské choutky
matriarchátu ve vedení ve vedení EU??
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.