Ilustrační FOTO - Pixabay

Stavbaři loni zaznamenali rekordní tržby

Tržby stavebních firem dosáhly loni v České republice 547,63 miliardy korun. O 27 milionů tak překonaly rekordní rok 2008. Meziročně se zvýšily o 9,1 procenta. Podíl tržeb vytvořených v zahraničí meziročně stoupl o 0,4 procentního bodu na 3,3 %. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

»Stavebnictví má za sebou velmi úspěšný rok, kdy firmy neměly nouzi o zakázky, ale spíše o zaměstnance. Poháněly jej jak veřejné investice v oblasti dopravní infrastruktury, tak soukromý sektor zaměřující se na bytovou i komerční výstavbu. Udržet takové tempo jako loni však v letošním roce nejspíš nebude možné. Už proto, že recese zasáhne komerční reality a zpomalení nejspíš zaznamená i bytová výstavba,« sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.

Otazníkem a zároveň nadějí pro letošní a příští rok podle něj zůstávají veřejné zakázky. Pokud se státu, krajům i obcím podaří udržet investice na stávající úrovni, bude mít alespoň jedna část stavebnictví »své jisté«. »První čtvrtletí letošního roku v tomto směru dopadlo dobře a stavebnictví bylo jedno z mála odvětví, která zůstala v černých číslech a podpořila vývoj ekonomiky,« doplnil Dufek.

Největší podíl tržeb loni připadal na inženýrské stavitelství, tedy především výstavbu dopravní infrastruktury. Tržby tu meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu na 152,2 mld. Kč. Následovaly opravy a údržba s meziročním poklesem o 8,7 % na 114 mld. Kč. Tržby za stavbu bytových budov vzrostly o 12,8 % na 83,1 mld. Kč, za výrobní budovy stouply o 15,5 % na 102 mld. Kč, za nevýrobní budovy (školy, nemocnice nebo kanceláře) klesly o 0,2 % na 73 mld. Kč.

»Nejvyšší nárůst zaznamenaly inženýrské stavby. Ty z velké části staví stát a přicházejí typicky v pozdní fázi hospodářského cyklu. Z předchozího vrcholu hospodářského cyklu má stát dostatek prostředků, ale trvalo nějaký čas, než se stavby mohly spustit. Tato poptávka tak ekonomice pomáhá zejména během jejího sestupu,« uvedl analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

Letos do konce dubna stavebnictví zatím meziročně stagnovalo. Pozemní stavitelství sice kleslo o 3,2 %, avšak inženýrské stavitelství o 14,7 % vzrostlo. Slibně zatím také vypadá vývoj veřejných zakázek.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.