Ilustrační FOTO - Pixabay

Aplikace eRouška zatím moc neláká

V aplikaci eRouška, která má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, je podle jejích autorů registrováno 220 000 telefonních čísel. Ministerstvo zdravotnictví chce počet uživatelů zvýšit informační kampaní.

Aplikace má být využitelná v systému takzvané chytré karantény, která má v ČR usnadňovat odhalování nových případů nemoci COVID-19. Vlastní aplikaci představilo také Německo.

V aplikaci eRouška je nyní registrovaných 220 000 telefonních čísel. Podle zástupce projektu Patrika Zandla nejsou čísla tak špatná, jak vypadají, protože veřejnost je přesvědčována o tom, že nákaza se vyskytuje už jen ojediněle. »Pokud by ovšem přišla druhá vlna, bylo by potřeba dostat se o řád výše,« uznal Zandl.

Význam aplikací podle ministerstva zdravotnictví roste spolu s uvolňováním opatření, kterými vláda regulovala v době pandemie veřejný život. »Aplikaci plánujeme podpořit kampaní s cílem ukázat její užitečnost a zvýšit počet uživatelů,« řekla Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva. Termín kampaně a další podrobnosti nesdělila.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Aplikace zaznamenává setkání s dalším telefonem v blízkosti, pokud je na obou nainstalovaná. Propojují se pomocí bluetooth, které musí mít telefon stále zapnuté. Neukládá telefonní čísla ani polohu telefonu, data neodesílá automaticky, to musí udělat uživatel, většinou na pokyn hygieniků.

Podobná soukromá iniciativa Seznam.cz je mnohem úspěšnější. Svá polohová data v aplikaci Mapy.cz v současnosti eviduje přes 1,3 milionu lidí. »Data využíváme pro jeden jediný účel - vytipovat lidi se zvýšenou pravděpodobností nakažení a ty pak formou notifikace upozornit,« řekla mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová. Podle ní pak může aplikace varovat ty, se kterými přišel nakažený do kontaktu. Samy se podle ní ozvaly stovky nakažených, kteří chtěli možnost varovat lidi, se kterými přišli do kontaktu, využít.

Prvním cílem projektu chytrá karanténa bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze projektu, tzv. chytrá karanténa 2.0, počítá právě se zapojením eRoušky.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-06-17 14:14
Je to pěkný žrout baterie.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.