Ilustrační foto - wikimedia commons

Ztráta přes miliardu?

Škoda pro stát 1,2 miliardy korun. Takový je závěr analýzy, kterou si nechal vypracovat ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) pro případ krachu letecké skupiny Smartwings, která vlastní značku ČSA.

Smartwings i ostatní dopravci by podle Havlíčka měli mít nárok na stejné záruky jako jiné firmy v ČR. Vláda nyní zvažuje poskytnutí záruky letecké společnosti až 900 milionů Kč, rozhodnout o ní chce během června.

»Chtěl jsem mít alespoň nějakou základní shodu, kolik by to stát stálo a co by krach přinesl. Okamžitě by to znamenalo, že všechny letiště by nedostaly žádné peníze. Zahrnul jsem i ztráty pro všechny sociální úřady. Ztráta 1,2 miliardy by byla okamžitá ztráta jen pro Českou republiku,« řekl Havlíček. Na odvodech podle něj Smartwings v posledních pěti letech státu vyplatila kolem tří miliard korun.

Odmítl návrh, že řešením by mohlo být převzetí leteckých linek po Smartwings jiným dopravcem, například Ryanairem. »To by byl kolaps. Lokální letiště by jim musely první tři roky platit za to, že by tam přistávali. Vsadit na ně by byla sebevražda,« podotkl.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.