Halíková: Jsme v každodenním kontaktu s lidmi, a proto víme, jak se jim žije. Žel, mnoho mladých si z ekonomických důvodů nemůže dovolit druhé dítě!

Chudoba jako vizitka pravice

Růst cen, zpomalení růstu hrubého domácího produktu, tvrdé sociální škrty, nezaměstnanost. Důsledkem jsou rozevírající se »nůžky« mezi vysoko a nízkopříjmovými a i v ČR propad mnoha lidí do chudoby. Dnes se ve světě připomíná Mezinárodní den za její vymýcení.

Chudoba je bludný kruh, protože se její důsledky stávají pro další generace příčinami tohoto socio-ekonomického statutu, uvedl v předvečer dne, připomínaného od roku 1992, Michal Broža z Informačního centra OSN.

Broža připomněl, že Spojené národy vytýčily osm konkrétních Rozvojových cílů tisíciletí, přičemž dle této organizace byly již tři dosaženy - došlo k celkovému snížení chudoby, zlepšení situace ve slumech a vyšší dostupnosti pitné vody. Vyplývá to i z letošní Zprávy o Rozvojových cílech tisíciletí, kterou každoročně vydává OSN.

Příjmovou chudobou ohrožen každý desátý Čech

Jak bylo připomenuto na tiskovce o. p. s. proFem, v ČR se k měření chudoby primárně využívá hranice chudoby stanovená EU. Míra ohrožení chudobou se počítá jako podíl osob žijících v domácnostech s příjmem nižším než 60 % průměrného příjmu domácností ve státě.

Výše příjmu není ale jediným určujícím momentem chudoby. Počet lidí ohrožených chudobou v ČR vzrostl v roce 2011 o 86 000, tedy z devíti na 9,8 %. Byla tak překročena milionová hranice. Příjmovou chudobou je ohrožen každý desátý občan naší země!

»Toto je výsledek politiky pravicové vlády a vizitka ministra v demisi Jaromíra Drábka,« uvedla k tomu Milada Halíková, kandidátka KSČM do Senátu ve volebním obvodu Karviná, jež také upozornila, že komunisté opakovaně varovali před dopady pravicových »receptů«.


»Jsme v každodenním kontaktu s lidmi, a proto víme, jak se mnohým z nich žije. A nejsou to jen starší lidé či rodiny s dětmi, kteří jsou ohroženi chudobou. Co je mi nejvíce líto, že si i mí bývalí žáci postěžují, že si z ekonomických důvodů nemohou dovolit druhé dítě,« dodala pro náš list.

 

U příležitosti Dne za vymýcení chudoby byl např. v Moravskoslezském kraji zahájen cyklus akcí, jež mají na danou problematiku upozornit. Velkým problémem je neetické jednání firem poskytujících půjčky s vysokým úrokem, skutečnost, že chudí lidé jsou často nuceni platit neadekvátní nájemné za bydlení nízké úrovně, neexistující koncepce sociálního bydlení.

»Řada legislativních opatření v poslední době negativně dopadá právě na ty skupiny obyvatel, kteří jsou na hranici životního minima,« míní vedoucí odboru sociálních služeb MSK Daniel Rychlík.

V tzv. vyspělých státech lidé taky hladoví

Podle statistik ve světě hladoví miliarda lidí, drtivá většina z nich, konkrétně 852 milionů, žije v rozvojových zemích (na africkém kontinentu počet hladovějících vzrostl ze 175 na 239 mil.), ale i tzv. vyspělé státy se mohou »pochlubit« číslem 16 mil. lidí, kteří zažívají hlad, jak plyne ze zprávy OSN pro výživu a zemědělství.

Počet hladovějících se sice na světě podařilo snížit v období 1990-2007, následně vlivem krize a růstu cen potravin došlo ke zpomalení odbourávání této neřesti.

Přesto podle prognóz bude v roce 2015 na světě přes 600 mil. lidí bez přístupu k pitné vodě, téměř miliarda bude žít za méně než 1,25 dolaru na den, matky budou zbytečně umírat při porodu a děti na léčitelná onemocnění.

Hlad je nadále celosvětovým problémem a zajištění toho, aby všechny děti mohly dokončit alespoň základní vzdělání, zůstává dosud nesplněným úkolem, který ovlivňuje všechny ostatní cíle, říká generální tajemník OSN Pan Ki-mun. »Přitom svět je schopen vyprodukovat dostatek potravin pro všechny,« je přesvědčen Broža.

(mh)


Na této straně 2 si z domácího zpravodajství kromě jiného ještě můžete např. přečíst:

  • O dotaci žádalo přes 90 procent škol - O dotaci z EU na zkvalitnění výuky si zažádalo přes 90 procent mimopražských škol. Základní školy chtěly na své projekty 4,2 miliardy korun, střední pak 1,4 miliardy. V tiskové zprávě to včera sdělilo ministerstvo školství. O peníze si školy žádaly zjednodušeným způsobem prostřednictvím takzvaných šablon, právě tento systém ale v pondělí kritizovala zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ)......
  • Padl starosta Prahy 5 za TOP

To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 42 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


rotr42
2012-10-17 15:52
Chudoba vůbec nemusí být, stačí, aby stát dobře hospodařil a vláda
nekradla.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.