Peter Pellegrini. foto - wikimedia commons

Pellegriniho následují další poslanci

Opoziční sociální demokraty (Směr-SD) někdejšího nejdéle sloužícího slovenského premiéra Roberta Fica opouští spolu s bývalým místopředsedou strany Peterem Pellegrinim dalších deset poslanců, tedy zhruba čtvrtina poslaneckého klubu.

Pellegrini, který spolu se zmíněnými kolegy připravuje založení nové strany, včera před novináři vyjádřil naději, že se k nim přidají další členové Směru-SD. Ficova strana čelí rozkolu po porážce v únorových parlamentních volbách, po kterých skončila v opozici.

Pellegrini už dříve vybídl Fica, dosud jediného předsedu Směru-SD od jeho založení v roce 1999, k odchodu z čela strany. Minulý týden pak oznámil odchod ze Směru-SD. Podle dostupných informací sice Fico nabídl Pellegrinimu funkci předsedy strany, ovšem pod podmínkou, že si ponechá vliv na rozhodování o některých klíčových stranických otázkách.

»Naším soupeřem je vládní koalice, její přešlapy. Chceme být hlasem sociální demokracie,« řekl jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini, který od roku 2018 do nástupu nynější vlády Igora Matoviče zastával funkci premiéra. Byl také volebním lídrem Směru-SD, který v letošních volbách nakonec dosáhl lepšího výsledku, než mu předpovídaly průzkumy. Nová Pellegriniho strana by měla vzniknout na podzim.

K Pellegrinimu, který je nyní místopředsedou parlamentu, se přidali také další dva místopředsedové Směru-SD, bývalý vicepremiér Richard Raši a exministr hospodářství Peter Žiga, jakož i bývalá ministryně kultury Ľubica Laššáková. Formální ukončení svého členství ve Směru-SD předpokládají po červencové schůzi parlamentu.

Směr-SD obsadil po únorových volbách ve 150členné sněmovně 38 křesel. Kromě zmíněné skupiny kolem Pellegriniho v květnu stranu opustil jiný poslanec, který se k Pellegrinimu ale nepřidal.

Ficova popularita v posledních letech klesá. Strana pod jeho vedením zaznamenala ústup z dřívějších pozic nejen v parlamentních volbách, ale také ve dřívějších krajských a obecních volbách. Sám Fico neuspěl jako kandidát na funkci hlavy státu v přímé prezidentské volbě v roce 2014 a později ani se snahou stát se šéfem ústavního soudu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.