Ilustrační foto - wikimedia commons

Spojenci dál stojí za Sýrií

Účelem nových sankcí, které proti Sýrii zavádějí Spojené státy, je vyhladovět Sýrii a sousední Libanon.

Prohlásil to vůdce libanonského šíitského Hizballáhu Hasan Nasralláh, jehož hnutí patří vedle Íránu a Ruska ke spojencům Damašku.

Sankce umožní postihnout podniky, které obchodují s režimem syrského prezidenta Bašára Asada, a jak uvádí izraelský tisk, vůbec poprvé se mohou týkat také ruských a íránských společností aktivních v Sýrii. Na syrskou vládu a podnikatele, kteří ji podporují, se už delší dobu vztahují jiné americké a také evropské sankce.

»Sýrie válku vyhrála vojensky a z bezpečnostního i politického hlediska. Účelem sankcí je vyhladovět Libanon a Sýrii,« prohlásil nyní podle agentur Nasralláh.

Syrská ekonomika je po devítileté válce v troskách a v poslední době se potýká s inflací a pádem domácí měny, což vyvolává hlavně na jihu nové protivládní protesty. Nasralláh ve svém projevu Spojené státy obvinil z toho, že se postaraly o znehodnocení syrské libry, a slíbil, že dosavadní Asadovi spojenci budou stát při syrské vládě i nadále.

»Spojenci, kteří za ní stáli ve válce, teď Sýrii neopustí v ekonomické bitvě a nedopustí její pád, i když sami procházejí obtížným obdobím,« uvedl Nasralláh s odkazem na situaci v Libanonu, který rovněž řeší vážné hospodářské potíže a jehož vláda čelí protestům.

USA v úterý Asadovi vzkázaly, že prý nikdy úplně nezvítězí a musí přistoupit na politický kompromis. Americká velvyslankyně při OSN Kelly Craftová syrského prezidenta vyzvala, aby se řídil rezolucí Rady bezpečnosti OSN, která předpokládá, že se za prostřednictví OSN podaří dohodnout na příměří, přípravě příštích voleb a politickém předání moci.

»Asadův režim má na vybranou: řídit se politickou cestou ukotvenou v rezoluci číslo 2254, nebo Spojeným státům nedat jinou možnost než vypovědět finance na rekonstrukci a uvalit sankce na režim a ty, kdo ho podporují,« řekla Craftová.

Syrský konflikt vyvolaný Spojenými státy nepřežilo na 380 000 lidí, miliony dalších uprchly do zahraničí a Asad dosud nemá celou zemi plně pod kontrolou - severozápad Sýrie je v rukou jeho odpůrců a islámských radikálů.

USA uvalují sankce na základě zákona přijatého loni s podporou demokratů i republikánů. Americká pomoc Sýrii při normalizaci je v něm licoměrně vázaná na otázky odpovědnosti za porušení lidských práv. Sankcemi podle zákona mohou být postiženy podniky spolupracující se syrskou vládou a Washington může zablokovat pomoc určenou k obnově země.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-18 15:38
Svinskou politiku mohou dělat jen svině (nemyslím tím užitečná
prasata). A ještě se k tomu drze hlásit. Nebude jim to nikdy zapomenuto.
Kdo s čím zachází, ten s tím schází.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.