Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

NATO zbrojí, svádí to na Rusko

Pakt NATO, prý v reakci na rozšiřování ruského arzenálu jaderných střel, posílí své protiraketové a vzdušné kapacity. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga se na tom ve středu shodli alianční ministři obrany. Údajně to neznamená zahájení závodů ve zbrojení s Ruskem a ani zvyšování současné úrovně jaderného potenciálu v Evropě.

Šéf NATO Jens Stoltenberg. FOTO - Wikimedia commons

»Adaptujeme se na měnící se bezpečnostní prostředí, jehož součástí jsou ruské investice do raket,« řekl po videokonferenci novinářům Stoltenberg. Ministři schválili balíček politických a vojenských opatření, mezi něž patří také nákupy nové vojenské techniky, k nimž se zavázala řada zemí. Nakupují např. pozemní protiraketové systémy Patriot či SAMP/T či bojové letouny páté generace, uvedl šéf NATO. Rusko začalo testovat nové střely včetně hyperzvukových poté, co USA loni odstoupily od smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu INF. Washington krok zdůvodnil tím, že Moskva dohodu dlouhodobě porušovala. Toto napadání Kreml odmítá. Řada zvláště východoevropských členů NATO se nyní údajně cítí ruskými aktivitami ohrožena. Pakt však podle Stoltenberga nehodlá »zrcadlově opakovat ruské kroky« a nebude v Evropě umísťovat jaderné střely odpalované ze země. Cílem současné aktivity je podle jeho tvrzení udržet odstrašující schopnost aliančního arzenálu.

Ministři mluvili také o plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit počet amerických vojáků v Německu z 34 500 o téměř třetinu. Podle Stoltenberga rozhodnutí Washingtonu, jímž chce Trump motivovat Berlín ke zvýšení výdajů na obranu, není definitivní. Americký ministr obrany Mark Esper spojence ujistil, že USA »jsou zavázány k ochraně evropské bezpečnosti« a případný další vývoj budou s evropskými spojenci konzultovat.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.