Ilustrační FOTO - Pixabay

COVID-19 nepřestává být hrozbou

V Česku ve čtvrtek přibylo 118 nových případů nemoci COVID-19 způsobované koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna.

Od té doby se nárůst až na dvě výjimky držel pod stovkou, v posledních dnech byl kolem padesátky. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) za skokovým nárůstem počtu nakažených jsou nové případy na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Těchto oblastí se proto nebude týkat pondělní vlna rozvolnění protikoronavirových opatření, budou tam omezeny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a povinně budou testováni zaměstnanci sociálních služeb i přijímaní pacienti, uvedl, ministr.

Od začátku epidemie eviduje v zemi ministerstvo zdravotnictví 10 283 případů koronaviru. Zemřelých s nemocí COVID-19 je 334, naopak 7446 se už vyléčilo. Aktuálně bylo tak v Česku 2503 nemocných.

Na Frýdecko-Místecku se rozšířila nákaza v domově pro seniory v Nýdku, kde podle hejtmanova náměstka pro sociální oblast Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) má pozitivní test na koronavirus 30 klientů a osm zaměstnanců. Na Karvinsku hygienici nadále řeší ohnisko v Dole Darkov těžební společnosti OKD, v souvislosti s ním hygienici evidují zhruba 500 nakažených. Žádné další nové ohnisko nákazy ministerstvo podle Vojtěcha neeviduje.

Virus musí zůstat pod kontrolou

Ministerstvo a hygienici budou vývoj počtu pozitivních případů v dalších dnech sledovat a vyhodnocovat. »Pokud by se jednalo o rostoucí trend, okamžitě přijmeme další nezbytná opatření. Děláme v tuto chvíli vše pro to, aby zůstala situace i nadále plošně pod kontrolou,« doplnil ministr.

Denní nárůst přes stovku zaznamenaly laboratoře naposledy před měsícem, kdy přibylo 111 nových případů. Předtím přírůstek překročil stovku o tři na konci dubna. Více případů než ve čtvrtek přibylo naposledy 21. dubna, a to 133.

Laboratoře ve čtvrtek provedly 4039 testů, podobně jako v předchozích dnech. Poměr nakažených COVID-19 k počtu testovaných stoupl na 2,92 procenta. Od pondělí se tento poměr pohyboval lehce nad procentem, předtím o víkendu dosahoval zhruba tří procent, což bylo ale ovlivněno výrazným poklesem provedených testů.

U většiny nemocných má nemoc mírný průběh. Počet hospitalizovaných ale už více než týden stoupá. Zatímco 10. června bylo s koronavirem v nemocnicích 111 pacientů, ve čtvrtek 136. V těžkém stavu je 11 z nich. Ve čtvrtek zemřel jeden nakažený, od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví nejvíce zemřelých s onemocněním v Praze, a to 99. Nejméně jich má stále Zlínský kraj - tři.

Lokální ohniska

Podle epidemiologů má COVID-19 jen lokální ohniska, vedle Karvinska a Frýdecko-Místecka v Praze. V hlavním městě hygienici mimo jiné hledají kontakty primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), u kterého se nákaza potvrdila v úterý. V karanténě je celé vedení města a desítky dalších politiků, úředníků či hasičů, s nimiž se radní setkal.

V zasažených regionech bude i po 1. červenci zřejmě dál platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě a restaurace tam budou i nadále otevřeny jen do 23.00, zatímco ve zbytku republiky se tato omezení zruší.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.