Vídeň: rizoto, palačinky nebo polévka z hmyzu

Vídeňská firma začala nabízet pokrmy z hmyzí mouky a chce oslovit širokou veřejnost, informuje rakouská veřejnoprávní televize ORF. Kdo je už nyní příznivcem této potravy, může si při cestě do rakouské metropole hmyzí pokrm dopřát.

Zakladatel společnosti Christoph Thomann se myšlenkou na jídlo z různého hmyzu začal zabývat před šesti lety. Jeho hmyzí pokrmy jsou v současné době dostupné v supermarketu, ale firma se rozhodla jít ještě dále. »Díky rostoucímu povědomí o klimatu a zdraví roste na trhu s potravinami poptávka po udržitelných zdrojích proteinu,« prohlásil Thomann pro ORF.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Jídlo pro všechny

Stávající koronakrizi využila Thomannova firma Zirp Insects jako příležitost k přípravě úplně nových produktů, se kterými se chce prosadit i u běžných spotřebitelů, kteří zatím ve většině této potravě neholdují. I když je velmi zdravá a výživná. Ale hmyz zpracovaný v podobě mouky je pro naše předsudky snesitelnější. »Hmyz není jen vysoce efektivní a užitečný, ale je i velice nutričně bohatý. Kromě vysokého podílu proteinů s velmi vyváženým poměrem aminokyselin obsahují především nenasycené mastné kyseliny a další nezbytné výživové látky,« citovala Thomanna ORF.

Jak dodává rakouská televize, firma uvedla na trh začátkem června sedm různých pokrmů a pečících směsí obsahujících hmyzí mouku a začala přijímat online objednávky. Týdenní balíček obsahuje polévku, falafel, rizoto, ovesné placky, směs na domácí chléb, brownies a palačinky. Tedy slané i sladké pokrmy.

Běžná pochoutka

V dnešní době je už hmyz celkem běžnou lahůdkou v Asii. Smažené i sušené kobylky, červi a různé housenky jsou tu pochoutkou. To se násobí jejich dochucením různými omáčkami. Příznivci si v těchto dobrotách libují a jejich chuť vychvalují. Například za jednu z největších pochoutek na asijském kontinentu považují kuklu bource morušového. Nyní váháme, ale zanedlouho třeba tato hmyzí potrava bude zcela běžným jídlem. Skoro 2000 druhů hmyzu se dá zkonzumovat. To říká Organizace spojených národů.

(ava, za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ava, za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2020-06-20 19:25
Tak se mi nějak vybavuje Smolíkův poustevník z Čerta a Káči
chroumající sušené kobylky. Sarka-Farka by se divil.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.