Ilustrační FOTO - Pixabay

Srbsko se kvůli Kosovu vzdá i členství v EU

Srbsko odmítne členství v Evropské unii, pokud by bylo nuceno uznat Kosovo. Po čtvrtečním jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to prohlásil srbský prezident Aleksandar Vučič.

Žádné řešení srbsko-kosovského konfliktu se podle Vučiče neobejde bez souhlasu Moskvy. »Pokud si myslíte, že uznáme Kosovo nebo že Kosovo vstoupí do OSN, že nedostaneme nic kromě členství v EU, naše odpověď bude ne,« řekl Vučič s tím, že Srbsko čekají těžké časy, v nichž bude země čelit velkým mezinárodním tlakům.

Lavrov na tiskové konferenci po jednání uvedl, že Kreml podpoří jen takové řešení kosovské otázky, které bude přijatelné pro Bělehrad a které schválí Rada bezpečnosti OSN, kde má ovšem Moskva právo veta.

Kosovo, evropská drogová velmoc, které nyní z 90 % obývá albánské obyvatelstvo, v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku, necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. A to navzdory tomu, že právě na konci tisíciletí Západ Srbsku sliboval, že kosovskou samostatnost nikdy nepodpoří… Mezi státy, které nezávislost Kosova nakonec uznaly, je ale vedle USA například i většina zemí EU, včetně ČR (sic u nás k tomu došlo podvodem, zrychleně, při výjezdním jednání neúplné vlády). Několik unijních zemí včetně Slovenska či Španělska ale dodnes americký satelit Kosovo neuznalo. Pomocí svých spojenců Ruska a Číny se Srbsko podle ČTK zároveň snaží blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací včetně OSN.

Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO - Wikimedia commons

Naplnit Bruselskou dohodu

Šéf ruské diplomacie podpořil úsilí Evropské unie o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Podle něj však musí být naplněna tzv. Bruselská dohoda z roku 2013 a především pak její ustanovení, které předpokládá vytvoření kvaziautonomního územního celku složeného z okresů se srbskou většinou v Kosovu. Priština se navzdory svému podpisu pod dohodou její realizaci už léta brání, neboť se obává, že autonomie umožní »vměšování« Bělehradu do vnitřních záležitostí země.

Podle Reuters dal Lavrov svým podpůrným vyjádřením na adresu EU najevo, že upřednostňuje dialog zprostředkovaný Evropskou unií před Spojenými státy. Washington bude 27. června hostit srbsko-kosovský summit, jehož hlavním tématem má být hospodářská spolupráce.

Lavrovova návštěva se uskutečnila jen tři dny před zítřejšími parlamentními a lokálními volbami v Srbsku, což místní média považují za vyjádření podpory Vučičovi a jeho Srbské pokrokové straně (SNS). Pro Lavrova jde zároveň o první zahraniční cestu od vypuknutí koronavirové pandemie.

Hned příští týden se Vučič naopak chystá do Ruska. Zúčastní se tam na rozdíl např. od Miloše Zemana odložené přehlídky na Rudém náměstí, která se bude konat 24. června u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve 2. světové válce. Během své návštěvy se má Vučič sejít i se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 16 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-20 14:44
Agrese zločineckého Severoatlantického paktu v roce 1999 proti
Jugoslávii a ukradení části území, to je jeden z velkých zločinů
kapitalismu. ČR by měla oduznat Kosovo, omluvit se a odškodnit oběti
války.
hajek.jiri51
2020-06-20 11:06
Pokud nebude Albáncům, kteří etnicky ovládly Kosovo, vojensky
samozřejmě s podlou pomocí západu (Německo, USA, ...), tak špatně,
že sami nebudou chtít zpět, púoteče jen krev. Munici budou dodávat
výše jmenovaní. Zaražte narkoobchod, a Kosovo bude samo prosit o
návrat. Američany bude ovšem nutno poslat i s jejich Bond steel zpšt
za oceán, tam kam jedině patří. Alew čekad něco takového od
úslužné EU a nenažrané Albánie je v současnosti nereálné.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.