Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Omluva banky, církve a pryč s Konfederací

Zástupci britské centrální banky a anglikánské církve se omluvili za historickou roli svých institucí v obchodování s otroky. Fakt, že vysoce postavení duchovní profitovali z otrokářství i z jeho zrušení, označila církevní mluvčí za »zdroj hanby«, informoval zpravodajský web BBC.

Britský list The Daily Telegraph zveřejnil ve středu článek, v němž informoval o »britských firmách, které vydělávaly na otrokářství a jeho zákazu«. Uvedl mj., že z obchodování s otroky profitovala téměř stovka duchovních anglikánské církve včetně jednoho biskupa.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Z databáze londýnské univerzity UCL, z níž vycházel článek listu The Daily Telegraph, vyplývá, že se z obchodování s otroky profitovalo také nejméně jedenáct bývalých guvernérů britské centrální banky a šestnáct členů její bankovní rady. »Není pochyb, že obchodování s otroky v 18. a 19 století je nepřijatelnou součástí anglické historie,« uvedla mluvčí Bank of England. Zároveň zdůraznila, že jako instituce se banka přímo do obchodování nikdy nezapojila. Za roli svých bývalých guvernérů a dalších vysoce postavených představitelů se ale omluvila. Podle mluvčí nebude banka nadále ve svých prostorách vystavovat obrazy představitelů, kteří se do obchodování s otroky zapojili.

A nejen v Anglii zmizí obrazy. V budově Kapitolu, kde sídlí zákonodárný sbor Spojených států, byly odstraněny portréty čtyř někdejších šéfů Sněmovny reprezentantů, kteří sloužili Konfederaci, jež v občanské válce mezi lety 1861-65 hájila otroctví. Oznámila to ve čtvrtek demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která okamžité odstranění portrétů nařídila, píše AP.

Jedná se o portréty Roberta Huntera z Virginie, Jamese Orra z Jižní Karolíny a Howella Cobba a Charlese Crispa ze státu Georgia. »Ve vážených sálech Kongresu, ani na žádném jiném čestném místě, není prostor pro vzpomínku na muže, kteří ztělesňují násilnou bigotnost a absurdní rasismus Konfederace,« uvedla podle ČTK Pelosiová.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-20 14:34
Bohatství Západu a bída Afriky je v nemalé míře důsledkem
otrokářství. A následně kolonialismu a neokolonialismu.
hajek.jiri51
2020-06-20 14:26
Moc pěkný a slušný, ale co bylo to bylo. Nic se na tom nedá změnit.
Mně by spíš zajímaly současné lumpárny co se dějí pod
pláštíkem lží. Ale to chci asi moc, že.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.