Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

OSN odsoudila Floydovu smrt, rasismus v USA ale vyšetřovat nebude

Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) odsoudila přístup policie, který vedl ke smrti amerického černocha George Floyda minulý měsíc. Nařídila rovněž vypracovat zprávu o "systematickém rasismu" vůči osobám afrického původu, která ale oproti původnímu návrhu Spojené státy explicitně nezmiňuje. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Fórum 47 zemí přijalo jednohlasně rezoluci navrženou africkými státy, která vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové ukládá do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě.

Podle agentury DPA američtí spojenci v radě při zákulisních vyjednávání v klíčových pasážích zmírnili text dokumentu tak, aby přímo nevyzýval k vyšetřování rasismu "ve Spojených státech a dalších zemích".

V případě schválení rezoluce v původní podobě by se jednalo o první vyšetřování vedené UNHRC, které by se v první řadě zaměřilo na některou západní zemi. Předmětem vyšetřování bývají obvykle státy stižené občanskými válkami nebo mezietnickými konflikty.

V pozadí rezoluce stála smrt Afroameričana Floyda, kterého koncem května při zatýkání udusil bělošský policista a která vyvolala vlnu demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích ve světě.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa radu opustila před dvěma lety kvůli jejímu údajně protiizraelskému zaměření. Podle DPA se sice Spojené státy jednání neúčastnily, nasadily však veškeré diplomatické páky, aby zmínku o rasismu v USA z konečné rezoluce odstranily.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.