V Gelsenkirchenu mají nově sochu Lenina

V západoněmeckém Gelsenkirchenu stojí od soboty socha Vladimira Iljiče Lenina, kterou ve městě nechala instalovat krajně levicová Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD).


Sobotního slavnostního odhalení dvoumetrové sochy, která byla odlita v roce 1957 v někdejším Československu, se zúčastnilo několik stovek lidí. Město se pokoušelo instalaci sochy zabránit, zákaz ale nakonec zvrátil správní soud, napsala agentura DPA.

Městská část, kde socha měla být odhalena, argumentovala kontroverzními kroky bolševiků po VŘSR, domáhala se proto u soudu toho, aby takový »antidemokratický« symbol strana na veřejném místě instalovat nemohla. Svůj požadavek však zdůvodnila tím, že socha ohrožuje památkovou hodnotu přilehlých budov, což soud v Münsteru v březnu odmítl.

Předsedkyně MLPD Gabi Fechtnerová se naproti tomu domnívá, že revoluční vůdce je »světoznámým pokrokovým myslitelem a bojovníkem za svobodu a demokracii pro masy«. Podle této strany jde o vůbec první Leninovu sochu na území někdejšího Západního Německa, která se k dělnickému městu, jakým prý stále je Gelsenkirchen, skvěle hodí.

Kritika kapitalismu

Před odhalením sochy se u řečnického pultu vystřídala řada mluvčích, kteří hovořili například o nebezpečí kapitalismu. Lenin, který stojí v zamyšlení s rukou v bok, se nakonec objevil za hlasitého potlesku, následoval zpěv Internacionály.

Zatímco v Německu tedy mají od soboty o jednu podle ČTK kontroverzní sochu navíc, v mnoha západních státech (SRN nevyjímaje) naopak v posledních týdnech z veřejného prostoru mizí sochy skutečně kontroverzních osobností, které jsou spojovány s rasovým útlakem. Jde o součást protestů proti rasismu a policejní brutalitě, které vyvolala květnová vražda černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

V USA tak zmizely například sochy představitelů Konfederace, která za americké občanské války v 19. století hájila otroctví. V Británii byla stržena socha Edwarda Colstona, který v 17. století vydělal jmění na obchodu se západoafrickými otroky, v Belgii se oprávněně hněv zaměřil proti sochám krále Leopolda II., za jehož vlády země krvavě kolonizovala Kongo. Na Novém Zélandu pak nechali odstranit sochu britského velitele Johna Fanea Charlese Hamiltona, který bojoval s domorodými Maory…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 25 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


a87a
2020-06-29 22:18
Pozor!velkymaximilianovi dochazi toaletni papir! Jeste ze neopousti svuj
soukromy demokraticky pozemek:)
tomasklima162
2020-06-23 15:00
Bez Hitlera je to sousoší vrahů nekompletní.
velkymaxmilian
2020-06-22 10:35
Kdybych tam měl někdy cestu soudruzi tak na Lenina "hodím
bobek", ale asi se zajdu podívat na arénu Schalke 04. Několik
stovek lidí co odhalení sochy přihlíželo s životem v "reálném
socialismu" má těžko zkušenosti. Rozum zůstává stát ovšem nad
tím, že někdo (z radnice Gelsenkirchenu?) kus náměstí v minulosti
prodal MLPD, socha tak stojí na soukromém pozemku, což my demokraté
ctíme a demokraticky doufám , že ve městě je dostatek holubů, kteří
budou...
hajek.jiri51
2020-06-22 08:22
Stieglitzů a jim podobných, ozvou se sami, zdaleka není většina.
fronda
2020-06-21 23:50
První Leninova socha, ale zdaleka ne poslední.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.