Reklama
Delegace Oblastního výboru ČSBS při pokládání květin u Vančurova pomníku.

Vladislav Vančura inspirací i pro dnešní dobu

V neděli 21. června se v Háji ve Slezsku konala vzpomínková akce u pomníku významného českého meziválečného spisovatele Vladislava Vančury, zdejšího rodáka. I přesto, že letos začátek Vančurova léta vzhledem ke známým okolnostem i rozmarům počasí byl organizován jako komornější, účast občanů i hostů byla hojná.

V hudebním úvodu se flétnovými duety představily žákyně zdejší ZUŠ, která nese Vančurovo jméno. Poté si přítomni vyslechli verše Vítězslava Nezvala věnované památce Vančury. Sváteční proslov u pomníku měl Josef Kimpl. Připomněl Vančurův život a odkaz. »Ač uplynul dlouhý čas od spisovatelova narození, jeho odkaz má hluboký a inspirativní význam i pro dnešní dobu. Ta je dnes bohužel stále více charakterizována projevy netolerance, násilím, vulgaritou a hrubostí, náboženskou a rasovou nenávistí. Přepisují a upravují se historické skutečnosti tak, aby soužily moci a vládnoucím garniturám, eskaluje se napětí ve světě způsobem vážně ohrožujícím život na Zemi… Jsme-li dnes svědky toho, že literární dění naši společnost nijak nezajímá, že hlas spisovatelů nepůsobí na poměry v naší zemi, stačí se podívat o stovku let zpět, kdy vyrůstal, zrál a veřejně působil hájecký rodák Vančura... Spisovatelé v té době žili úzce spojení se všední realitou a nezůstávali jen u psacího stolu. Mladí spisovatelé po hrůzách první světové války byli podníceni levicovými myšlenkami. Organizovali se kupříkladu ve spolku Devětsil, jehož byl Vančura prvním předsedou,« uvedl Kimpl s tím, že věří, že už se možná narodili nebo vyrůstají autoři, kteří dosáhnou věhlasu Vančurova, Seifertova nebo Čapkova.

Květiny k pomníku pak položili zástupci místního Spolku Vladislava Vančury, zastupitelé Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň a Alena Grosová, delegace Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu z Opavy v čele s jeho předsedou plk. Jaroslavem Žáčkem a starosta obce Háj ve Slezsku Karel Palovský. Ve »slově hostů« krátce promluvil Ivan Strachoň. Na závěr si v audionahrávce všichni vyslechli ukázku z kouzelné Vančurovy knížky Rozmarné léto.

Mnozí z účastníků také navštívili místní informační centrum, kde si prohlédli výstavu výtvarných prací žáků ZUŠ a neformálně besedovali při chabičovských koláčích a kávě. Háji ve Slezsku patří čest a sláva za to, že právě zde se veřejně připomíná velikost Vančurova uměleckého a lidského odkazu.

Ladislav LUDVÍK

FOTO – autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 30 hlasů.

Ladislav LUDVÍK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama