Ilustrační FOTO - Pixabay

Pandemie odhalila »šokující a neférové zacházení«

Počet lidí nakažených koronavirem v jatečním provozu firmy Tönnies v Severním Porýní-Vestfálsku překročil 730.

Firma i celé odvětví čelí kritice v Německu i ze strany Evropského parlamentu (EP) za nevyhovující pracovní podmínky zaměstnanců ze zahraničí, uvedla agentura DPA. Výskyt infekce v řadě masokombinátů trápí Německo několik posledních týdnů.

Závod na zpracování masa ve městě Rheda-Wiedenbrück patří k největším v celém Německu a prý i v celé Evropě. Z rozhodnutí úřadů musel minulou středu kvůli rychlému šíření nákazy přerušit výrobu na 10 až 14 dní. Ještě ve středu hlásil podnik 657 infikovaných. Celkem bylo provedeno již přes tisíc koronavirových testů, přičemž celkově by mělo být otestováno na 5300 lidí. Na zhruba 7000 zaměstnanců byla uvalena karanténa. Školy v okrese musely být uzavřeny.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Výskyt lokálních ohnisek koronavirové nákazy v závodech na zpracování masa registruje Německo už několik týdnů. Ve společných ubytovnách tam často žije na malém prostoru řada převážně zahraničních pracovníků, mezi nimiž se pak infekce rychle šíří. Spolkový ministr práce Hubertus Heil již v květnu vyzval své kolegy na zemské úrovni, aby bedlivěji dohlíželi na hygienické podmínky v místech hromadného ubytování dělníků, na něž si podle něj již stěžovaly zastupitelské úřady několika zemí.

Nákazu podle tvrzení firmy Tönnies zavlekli do podniku východoevropští dělníci, kteří se vrátili z krátkodobé návštěvy svých domovských zemí. Většina zdejších pracovníků pochází z Bulharska a Rumunska. K překotnému šíření infekce podle společnosti přispívá rovněž chladné pracovní prostředí v uzavřených prostorách.

Podle epidemioložky Isabelly Eckerleové ze Ženevské univerzity je ale možnost zavlečení nákazy do podniku ze zahraničí v takovéto míře »extrémně nepravděpodobná«. Jednoznačně prokázaný není podle odborníků ani vliv chladu na šíření infekce.

Křesťanskodemokratický premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet na dotaz, zda lokální ohnisko nákazy nesouvisí s uvolněním restrikcí, odvětil, že nikoliv. Podle něj virus rozšířili »Rumuni a Bulhaři, kteří vycestovali«. Sociálnědemokratická opozice na zemské i spolkové úrovni jej kritizovala, že se bez důkazů přiklání na stranu firmy a že svalováním viny na cizince »přilévá olej do ohně«.

Ministr práce Heil označil »neférové zacházení se středo- a východoevropskými dělníky« v masném průmyslu za »šokující«. Zároveň oznámil plán legislativních změn, které zavedou například digitální evidenci odpracovaných hodin zaměstnanců. Ve hře je i částečný zákaz dohod o provedení práce či agenturního zaměstnávání, které je podle Heila hlavní příčinou nevyhovujících pracovních podmínek.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyzvala k důkladnému vyšetření příčin šíření epidemie na pracovišti i v ubytovnách. Poměry, kdy jsou v jednom podniku stovky nakažených, podle ní »nejsou udržitelné«.

Podle Freddyho Adjana - předáka odborů, které zastupují zaměstnance v potravinářském průmyslu - není epidemie na jatkách náhodná. Agenturní zaměstnanci podle něj čelí »katastrofálním pracovním a životním podmínkám«.

»Zvrácený systém musí skončit,« citovala jej agentura AP. Pracovní podmínky v německém masném průmyslu podrobili kritice při rozpravě minulý čtvrtek také poslanci EP. Pandemie ukázala, že dělníci jsou často vykořisťováni a nemají přístup k sociálním službám ani zdravotnictví, uvedla chorvatská státní tajemnice Nikolina Brnjacová, jejíž země nyní EU předsedá. Europoslanci následně schválili rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi k zajištění větší ochrany agenturních zaměstnanců.

Úplně stejné problémy mají už třetí měsíc jatka v USA. Po celé zemi jsou provozy střídavě zavírány jako lokální ohniska pandemie, protože v nich nemá kdo pracovat, zaměstnanci jsou nemocní nebo v karanténě. Také za mořem se jedná většinou o zahraniční dělníky v tomto případě z Mexika a dalších středoamerických zemí. Podle epidemiologů nepoužívají při práci hygienické pomůcky a pohybují se přitom blízko sebe. Práce je těžká, řezníci se i v chladnu potí, roušky jim ztěžují dýchání, tak se jich zbavují. V USA vede zavírání jatečních provozů k místnímu nedostatku masa a masných výrobků. Kupující si ztěžují, že na drahé maso v biokvalitě, které jediné je kvůli vysoké ceně k dostání, nemají.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 10 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.