Ilustrační FOTO - Pixabay

Lajdáci

Únik přísně tajných počítačových hackerských nástrojů z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v roce 2016 umožnila špatná pracovní kultura tamního elitního týmu, který se dostatečně nesoustředil na ochranu vlastních počítačových systémů.

Podle listu The Washington Post to uvádí interní zpráva z roku 2017, kterou deníku nyní poskytl jeden z demokratických senátorů.

Za masivním únikem údajně stojí jeden ze zaměstnanců CIA. Může to ale být účelové tvrzení. Rozvědka se přitom o krádeži dat dozvěděla až s ročním zpožděním poté, co se ukradené soubory objevily v březnu roku 2017 na serveru WikiLeaks. Ten na svých stránkách napsal, že nástroje umožňovaly americké tajné službě sledovat miliony lidí v důsledku softwarových chyb v chytrých televizích, mobilních telefonech a dalších každodenních zařízeních napojených na internet.

Podle řady amerických činitelů se jednalo o dosud největší únik tajných informací z CIA, kvůli němuž musela služba přerušit několik zpravodajských operací. Pro celý svět tak vyšlo najevo, jaké techniky CIA používá ke sledování svých cílů.

Zpráva uvádí, že bezpečnostní standardy byly v hackerském oddělení CIA »žalostně uvolněné«, a že pokud by ukradená data nezveřejnil WikiLeaks, nemusela se rozvědka o jejich odcizení vůbec dozvědět.

Únik informací přitom přišel asi tři roky poté, co bývalý spolupracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden získal a zveřejnil informace o tom, jak americká vláda sleduje komunikaci svých občanů. »CIA zavedla příliš pomalu zabezpečení, o jehož nezbytnosti jsme věděli vzhledem k několika předchozím únikům v jiných úřadech americké vlády,« uvádí zpráva. Hackerské nástroje podle ní nebyly na serverech rozvědky oddělené a dalo se k nim přistupovat hromadně, uživatelé mezi sebou volně sdíleli administrátorská hesla a nebyly stanoveny ani účinné bezpečnostní mechanismy pro používání přenosných USB disků.

Autoři zprávy přitom uvádějí, že kvůli špatné kontrole využívání vnitřní sítě si v agentuře nejsou jisti, kolik dat bylo vlastně CIA celkem ukradeno. Domnívají se však, že šlo zřejmě až o 34 terabytů, tedy asi 2,2 miliardy stran dokumentů.

Zveřejněná zpráva slouží jako důkazní materiál v procesu s Joshuou Schultem, někdejším zaměstnancem CIA, který čelí obviněním z toho, že data ukradl a předal je WikiLeaks. Schulte vinu popírá a jeho právníci s odvoláním na interní zprávu tvrdí, že data mohl vzhledem k laxnímu zabezpečení ukrást kterýkoliv ze stovek zaměstnanců, kteří k nim měli přístup. Soudní porota se v Schulteho kauze v březnu neshodla na verdiktu, prokuratura však hodlá v jeho stíhání pokračovat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.