Srbský prezident Aleksandar Vučič.. foto - wikimedia commons

Volby. Drtivé vítězství srbského prezidenta

Drtivé vítězství vládní Srbské pokrokové strany (SNS) v nedělních parlamentních volbách posílí postavení prezidenta Aleksandara Vučiče na srbské politické scéně. Podle nezávislé agentury CESID získala SNS, jejímž je Vučič předsedou, téměř 63 % hlasů. Bojkot části opozičních stran se na volební účasti neprojevil.

Podle předběžných výsledků vytvořených po sečtení zhruba 93 procent hlasů vede SNS se ziskem 62,6 procenta hlasů. V přepočtu na mandáty je její náskok před ostatními ještě výraznější - podle současných propočtů obdrží v 250členném zákonodárném sboru 189 mandátů, tedy přibližně 75 %. Znamená to, že bude mít pohodlnou ústavní většinu. »Dostali jsme od lidí obrovskou důvěru,« řekl Vučić novinářům po vyhlášení prvních předběžných výsledků. »Srbové rozhodli, jakou budoucnost chtějí.« Druhá je s necelými 11 % Socialistická strana Srbska (SPS), která ve vládě zaujímá roli dlouhodobého juniorního partnera Srbské pokrokové strany. Kromě toho 3% práh pro vstup do zákonodárného sněmu překračuje z celkem 21 kandidujících stran už jen pravicově populistický Srbský vlastenecký svaz (SPAS) bývalého hráče vodního póla a starosty jedné z bělehradských městských částí Aleksandara Šapiče. Přízeň jeho uskupení vyjádřilo kolem 4 % voličů.

Své zákonodárce budou mít v 250členném jednokomorovém parlamentu i zástupci maďarské, albánské a bosenské menšiny, pro které 3% práh neplatí. Voliči nevyslyšeli výzvu části opozičních stran sdružených v koalici Svaz pro Srbsko (SzS), aby hlasování bojkotovali. Zatímco ve volbách z roku 2016 dosáhla účast 56,7 %, podle odhadů nevládní organizace CRTA se v neděli k urnám dostavilo mezi 48 a 49 % voličů. SzS k bojkotu přistoupil s tvrzením o autoritativním způsobu vládnutí Vučiče a jeho koalice, které zahrnuje omezování svobody médií či fyzické útoky na opoziční aktivisty. Také korupci a vazby na organizovaný zločin. Prezident a spojenci všechna obvinění odmítají. Prezident nekandidoval, ale v kampani byl všudypřítomný. Kandidátka SNS zněla: Aleksandar Vučić - pro naše děti. Voliči výsledkem ocenili politiku Vučiče a vládnoucí koalice, jež usiluje o členství v Evropské unii při zachování těsných vazeb s Ruskem a Čínou.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 11 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.