Německá kancléřka Angela Merkelová. FOTO - Haló noviny

Tvrdé odsouzení nepokojů ve Stuttgartu

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdě odsoudila nepokoje, které o víkendu zachvátily Stuttgart na jihozápadě spolkové republiky. Na místo se dokonce přijel podívat spolkový ministr vnitra Horst Seehofer, který požaduje tvrdé potrestání viníků.

»Jde o důvěryhodnost našeho právního státu,« nechal se slyšet Seehofer při návštěvě metropole Bádenska-Württemberska. »Očekávám, že justice pachatelům, které se podařilo, nebo ještě podaří dopadnout, dá tvrdé tresty,« uvedl. Ve Stuttgartu se v noci ze soboty na neděli odehrály rozsáhlé nepokoje spojené s rabováním, které začaly kolem půlnoci. Výtržností, které následovaly po kontrole 17letého mladíka kvůli podezření z držení drog, se zúčastnilo až 500 lidí, z nichž dvacet čtyři bylo zadrženo.

Smutná neděle

Během kontroly mladíka se na jeho stranu přidali proti policii lidé, kteří pořádali večírek v přilehlém parku. Mladí muži, z nichž mnoho mělo tváře zakryté kapucí, poté ve skupinách táhli městem, házeli dlažební kostky na policisty, rozbíjeli výlohy a rabovali obchody. Zranění utrpělo nejméně 19 policistů. Ještě nad ránem policejní mluvčí uvedl, že situace je zcela mimo kontrolu. Do hlavního města Bádenska-Würtemberska musely být povolány policejní posily z okolí, celkem asi 200 příslušníků. Situace se policii podařilo uklidnit až v ranních hodinách. Starosta města Fritz Kuhn hovořil v souvislosti s nočními událostmi o »smutné neděli pro Stuttgart«. Zemský premiér Winfried Kretschmann označil výtržnosti za »brutální výbuch násilí, jehož viníci budou stíháni a odsouzeni«.

Násilí a brutalita

Merkelová skrze svého mluvčího Steffena Seiberta víkendové události, k jejichž zvládnutí bylo celkově potřeba na 300 policistů, označila za odporné. Byly podle ní zaměřeny proti městu a jeho občanům a nedají se ničím ospravedlnit. »Násilí, vandalismus a čirou brutalitu« odsoudil i prezident Frank-Walter Steinmeier. Při výtržnostech, které podle policie neměly žádnou politickou motivaci, bylo poškozeno na 40 obchodů. V devíti z nich se rabovalo. Poškozeno bylo také přes deset policejních aut. Z 24 zadržených jich má polovina německé občanství, ve všech případech jde o muže. »Násilí je mužské a opilé,« komentoval tuto skutečnost náměstek městského policejního prezidenta Thomas Berger.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.