Andrej Babiš. FOTO - Haló noviny

»Nejapný« Babiš o Boltonovi

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton podle premiéra Andreje Babiše vytrhl ve své kontroverzní knize jeho výrok o výdajích na obranu z kontextu. Podle Babiše Bolton prokázal, že neumí ani trojčlenku.

Podle Boltona pronesl Babiš na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018 »nejvíce nejapný komentář«, když řekl, že pro ČR je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubý domácí produkt. »V podstatě tím říkal, že bohatnou moc rychle na to, aby se mohli náležitě bránit,« uvádí Bolton ve vydaných pamětech The Room Where It Happened: A White House Memoir. Ačkoli bývalý prezidentův poradce Babišovu argumentaci považoval za hloupou, u Trumpa se podle Boltona setkala kupodivu s pochopením.

John Bolton. FOTO - Wikimedia commons

»Ta slova v knize jsou vytržená z kontextu a teď už docela chápu, proč prezident Trump pana Boltona vyhodil ze svého týmu poradců, když nebyl schopen pochopit tak jednoduchou věc,« ohradil se Babiš.

»Stačilo by se zamyslet, je to jenom jednoduchá trojčlenka. A na jednání summitu NATO ji kromě prezidenta Trumpa pochopili i ostatní evropští lídři. Logicky jsem argumentoval tím, že v podstatě tolik nezáleží na procentu HDP, které utratíte za zbrojení, protože důležitější je absolutní částka, která jde na výdaje na obranu. Pokud vám roste HDP, tak vám roste i absolutní částka, kterou byste měl utratit za zbrojení,« vysvětlil Babiš svá slova.

Obranné výdaje byly před dvěma lety hlavním tématem vrcholné schůzky NATO v důsledku ostrých výroků prezidenta Trumpa. Ten opakovaně vyjadřoval nespokojenost nad skutečností, že většina zemí aliance na obranu dávala méně než dvě procenta HDP, což je cíl pro rok 2024 dohodnutý v roce 2014. Na začátku druhého dne předloňského summitu šéf Bílého domu nečekaně vznesl požadavek, aby spojenci obranné rozpočty patřičně zvýšili už do začátku roku 2019, načež lídři v Bruselu zahájili mimořádné jednání čistě na toto téma.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 7 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.