Alena Vitásková a Petr Urban během besedy.

Institut prosazuje vymahatelnost práva

Zapsaný spolek Institut Aleny Vitáskové (IAV), jehož nejvýraznější osobností je bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, uspořádal v Praze besedu s veřejností na téma problematika české justice a představil »Manifest IAV občanů poškozených státem« s podtitulem »Mlčící většina odmítá dále mlčet«.

Institut vznikl v srpnu 2017 z podnětu Vitáskové, pracuje na dobrovolné bázi. »Nečerpáme prostředky z žádného veřejného rozpočtu,« zdůraznila Vitásková s tím, že politické neziskovky považuje za »pijavice na těchto zdrojích«. Předmětem činnosti IAV je ochrana a podpora základních lidských práv a svobod. Ročně přicházejí na adresu Institutu tisíce podnětů a dotazů od občanů, konkretizovala Vitásková pro Haló noviny. Není však v silách IAV řešit každý jednotlivý občanský problém. Právě proto, že Institut nedisponuje profesionálním placeným aparátem, zabývá se danou problematikou jen v hranicích ČR.

Institut žádá vymahatelnost práva a spravedlnosti pro všechny občany, nápravu státního zastupitelství, přijetí zákona o osobní odpovědnosti státních zástupců, skoncování s nedůvodným vazebním omezením svobody a důkladně nepodloženým obestavováním majetku, zřízení speciálního orgánu pro šetření kárných žalob a trestné činnosti státních zástupců, náležitou ochranu pro oběti a svědky trestné činnosti, řádné odškodnění pro občany a firmy poškozené státem apod. »Nejsme Milion chvilek,« podotkla Vitásková, podle níž Institut postupuje cestou práva tak, aby bylo vymahatelné pro všechny.

Manifest byl vydán k 30. výročí společenského převratu v Československu v roce 1989, jeho mluvčími jsou Vitásková a podnikatel-průmyslník Radomír Prus. Postupně se k manifestu připojují i další lidé, momentálně jich je podepsáno cca 25 000 (elektronickým podpisem a na podpisových arších). »Podpora je od velkopodnikatelů až po seniory,« charakterizovala podporovatele.

Rétorika se radikalizuje

Na besedě se Vitásková vyjádřila k aktuálním problémům. Dopady koronaviru na ekonomiku očekává hrozivé, především na obyčejné lidi dolehnou velké problémy, míní. Neustálý ekonomický růst není možný do nekonečna, proto epidemii považuje za formu východiska ze složité situace. »Celý globální svět se dostává do slepé uličky,« dodala. Jak poznamenal v diskusi jeden z účastníků, pandemie ukázala, že systém, v němž se nacházíme, je špatný.

Pokud neustálý růst jednou narazí na strop, podle mínění Vitáskové následuje »nějaká forma války«. Je nutné se vrátit k národním hodnotám, ke státům, jež spolu budou vzájemně spolupracovat. Vitásková kritizuje nastavení české ekonomiky, kdy »jsme se stali během jedné generace montovnou«, ztratili jsme řadu průmyslových odvětví, navíc hrozí, že klesneme do pozice »překladiště«.

Institut podal v poslední době podnět na pozastavení činnosti/rozpuštění ODS, neboť rétorika některých jejích představitelů se radikalizuje. Je s podivem, míní Vitásková, proč se ODS nedistancovala od ostrých výroků starosty Pavla Novotného z Řeporyjí, který se dlouhodobě vyjadřuje »velmi nepřátelsky«. Pokud se od něho ODS nedistancuje, pak se lze obávat, »kam to může sklouznout«. Frustrované obyvatelstvo bude hledat cestu ven. »Ve 30. letech v Německu také Hitler ukázal lidem, kteří žili v bídě a hladu, cestu ven,« varovala s tím, že celková politická kultura upadá, nejen v ČR, je to celosvětový jev.

Na přetřes přišla i otázka budoucí hlavy státu po ukončení volebního období prezidenta Miloše Zemana. Jeden z diskutujících vyzval Vitáskovou, zdali by o kandidatuře neuvažovala.

»Stát je napaden rakovinou«

Hostem besedy byl poslanec Jiří Kobza (SPD). »Stát je napaden rakovinou, metastázy jsou až pod konečky prstů,« řekl v diskusi o obecné situaci ČR. Cesta k totalitě podle něho vede přes rozvrat a anarchii. Kobza také kritizoval rozbíjení vztahů České republiky s Čínskou lidovou republikou a Ruskou federací.

Spolupráce se Šancí na návrat

Během akce bylo mezi IAV a spolkem Šance na návrat, kterou zastupoval Petr Urban, podepsáno memorandum o spolupráci. Spolky se dohodly součinit v oblastech osvěty středoškolské mládeže, podpory a pomoci občanům v sociálním a existenčním ohrožení apod. Oba spolky jsou totiž dobrovolnými specializovanými zájmovými organizacemi, které působí shodně v oborech prevence kriminality, zabývají se stavem justice a vězeňství, obhajují oprávněné zájmy občanů nespravedlivě postižených činností orgánů veřejné správy.

Vitásková na akci představila svou nejnovější knihu Krvavé slunce pod gilotinou, vydanou v Nakladatelství Olympia.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika Hoření


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.