Ilustrační FOTO - Pixabay

Omezit víceletá gymnázia? KSČM o tom mluví již léta

Kapacity víceletých gymnázií by se do budoucna mohly omezit. Ještě předtím by se ale měla zlepšit kvalita výuky na druhém stupni základních škol, uvedl včera ministr školství Robert Plaga (ANO).

Na briefingu k představení nové strategie vzdělávání do roku 2030 ministr školství uvedl. že případné omezení víceletých gymnázií by podle něj mohlo přispět ke snížení nerovností v přístupu ke vzdělávání. »S víceletými gymnázii je výhledově potřeba něco udělat, ale tím prvním krokem nemůže být zrušení víceletých gymnázií, ale musí být proměna obsahu vzdělávání a zvýšení kvality vzdělávání s důrazem na druhý stupeň základních škol,« uvedl Plaga.

Podle něj by víceletá gymnázia měla být výběrovými školami a jejich kapacita by tomu měla odpovídat. »Je smutnou pravdou, že dnes jsou některá místa, kde víceletá gymnázia odčerpávají z okolních škol víc než třeba třetinu žáků,« dodal.

Zpětné hodnocení minulých rozhodnutí podle Plagy ukazuje, že návrat k osmiletým a šestiletým gymnáziím nebyl v souladu se zjištěními moderních studií o předčasné selekci dětí ve školách. Podle odborníků to přispívá k nerovnostem ve společnosti, protože to podporuje uzavření elit.

KSČM na problém víceletých gymnázií upozorňuje dlouhodobě. »Doporučujeme postupný útlum víceletých gymnázií. KSČM nepodporuje výchovu k elitářství. Chceme zachovat třídní kolektivy co nejdéle pohromadě, příliš ranou selekci nahradit jednotnou vnitřně diferencovanou školou, která zajistí kvalitní vzdělání a všestranný rozvoj každého dítěte. To je v souladu i s doporučeními expertů OECD: prodloužit společné vzdělávání do 15 let, snížit selektivitu a podporovat nejslabší skupinu,« uvádí se ve stanovisku Komise sociální strategie KSČM.

Dokument Strategie 2030+, který by na podzim měla schválit vláda a který by měl přispět k modernizaci školství, by měl mít více různých cílů. Mezi hlavní má patřit úprava obsahu a způsobu vzdělávání nebo právě snížení nerovností. Úkoly budou rozděleny do několika fází po zhruba třech až čtyřech letech. Plaga nepočítá s tím, že by se kapacita víceletých gymnázií omezila v nejbližších letech.

»Je to záležitostí případně až posledního období 2027 až 2031,« řekl včera. Tento záměr podle něj ale bude připadat v úvahu jen za splnění podmínky zvýšení kvality druhého stupně základních škol, vyhodnocení kapacity a výběrovosti gymnázií a změn v dlouhodobých záměrech vzdělávání v jednotlivých regionech.

Podklady k takzvané Strategii 2030+ připravil expertní tým vedený vysokoškolským pedagogem a sociologem Arnoštem Veselým z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Autoři návrhu již dříve uvedli, že nová strategie vzdělávání by měla vést ke změnám, díky nimž budou mít absolventi škol více schopností a dovedností využitelných v životě. Školáci by se například měli učit lépe orientovat v množství informací, které se k nim dostávají více než dříve.

Zástupci ministerstva včera prostřednictvím on-line konference odborníkům představili návrh, který na základě podkladů od expertů vypracovali. Do srpna do něj chtějí zapracovat poslední připomínky odborné veřejnosti, v září by strategii mohla schválit vláda a potom by měla začít její realizace.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 32 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-06-25 23:32
4beatles: Komunisti pracovali s talenty. Provozovali nejenom sportovní
třídy, ale třeba taky matematické. Tam ovšem odcházel třeba 1
člověk z ročníku.
jmarek3
2020-06-25 14:46
Myslím si, že komunisté měli vypracovaný vzorový systém
vzdělávání od mateřské školky až po kandidátské vzdělávání.
Dnešní hurá systém je dlouhodobě neudržitelný a bude odsouzený k
zániku. Vyrábět nevzdělané ,ale s diplomem chachara je typické pro
pravicovou diktaturu !
joska.korinek
2020-06-25 13:17
Co by asi na dnešní školství říkal náš učitel češtiny na
průmyslovce, na začátku šedesátých let, vysokoškolský profesor v
důchodu, jenž absolventy gymnázií označoval za vhodné „vykonávat
zaměstnání kecavá a i jinak zbytečná“. Nad Cermatem by si nejspíš
ukroutil hlavu.
4beatles
2020-06-24 15:17
Komunisté o tom nejenom 70 let mluví (ba co víc - jsou tím posedlí) -
ale v letech 1950 a 1971-1972(tehdy po krátkém obnovení osmiletých
gymnázií v osmašedesátém)tento typ škol velmi nemilosrdnými, hrubě
administrativními zásahy zlikvidovali. Přitom třeba zakládali
sportovní školy, ač by jejich ideologii odpovídal co nejdelší pobyt
sportovně nadaných a sportovně nenadaných dětí ve stejné třídě.
Nechcete elity? Elitami dnešní doby nejsou studenti osmiletých
gymnázií, ale šmokové, kteří na nás před rokem 1989 ze stranických
lavic KSČ hřímali: nesmíte mít pole, nesmíte mít hospůdku nebo
obchůdek - a po roce 1990 se z nich stali velkopodnikatelé a agrobaroni,
podporovaní - jak všichni víme - komunisty Filipem, Grospičem,
Grebeníčkem a dalšími.
Vladimir.novak1
2020-06-24 09:50
S gymnazii se vůbec roztrhl pytel.Mládeži se nechce dělat rukami,pak tu
máme na manuelní práce cizince,kteří tu tropí neplechu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.