Ilustrační FOTO - Pixabay

Stavbařům vládní opatření pomohla

Finančního zvýhodnění ze strany státu kvůli opatřením proti šíření koronaviru využilo 29 procent stavebních firem.

Společnosti, které ho využily, se nejvíce přikláněly k čerpání finančních zvýhodnění na zaměstnance, byla jich necelá pětina. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research, jehož výsledky na včera zveřejnil její ředitel Michal Vacek. Na konci května odpovídalo 103 ředitelů stavebních firem v Česku.

»Vzhledem k tomu, že nás zatím koronavirová krize nepostihla, nemuseli jsme využívat žádná zvýhodnění,« uvedl statutární ředitel společnosti Infram Zdeněk Jeřábek.

Podle generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta bylo nejvýznamnější pomocí usnesení vlády, které se týkalo umožnění výstavby za ztížených podmínek v období nouzového stavu. »Díky tomuto opatření nám budou zpětně kompenzovány objektivní náklady, které jsme vynaložili navíc. Šlo především o ochranu našich pracovníků a zajištění chodu na stavbách za dodržení vládních nařízení,« doplnil generální ředitel společnosti Eurovia CS Martin Borovka. Eurovia kvůli nepřehledné situaci ve druhé polovině března na dva týdny přerušila výrobu.

Kromě zvýhodnění na zaměstnance stavební firmy využily také například posunutí termínu splatnosti daně nebo odvodu DPH (osm procent). Peníze z úvěrových programů čerpalo pouze jedno procento oslovených. Více než desetina se přiklonila k čerpání jiných zvýhodnění, mezi která patří například jednorázové příspěvky nebo program Antivirus.

Podle některých analytiků by právě stavebnictví mohlo být tahounem ekonomiky po aktuálním propadu kvůli koronaviru. Například průmyslová výroba v dubnu meziročně propadla více než o třetinu, stavebnictví kleslo o 4,6 procenta.

Ředitelé stavebních firem v průzkumu uvedli, že stavebnictví letos meziročně klesne v průměru o dvě procenta. Výrazně tak zbrzdili pesimismus z poloviny března, kdy vláda opatření proti šíření koronaviru zavedla. Tehdy očekávali pokles o 10,1 procenta.

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu tržby stavebních firem v Česku loni dosáhly 547,63 miliardy korun. O 27 milionů tak překonaly rekordní rok 2008. Meziročně se zvýšily o 9,1 procenta.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.